Genel olarak Birleşik Devletler veya Amerika olarak anılan ABD; 50 eyaletten, federal bir bölgeden, beş büyük özerk yönetim bölgesinden ve çeşitli mülklerden oluşan federal bir cumhuriyettir. 48 komşu eyalet ve federal bölge, Kuzey Amerika’nın merkezinde Kanada ve Meksika arasındadır. Kuzey Amerika’nın kuzeybatı kesiminde Alaska eyaleti ve Orta Pasifik’te bir takımadayı içeren Hawaii eyaletleri vardır. Topraklar Pasifik Okyanusu ve Karayip Denizi çevresinde dağılmış durumdadır. Birleşik Devletler, 9,8 milyon kilometre karelik yüzölçümü ve 324 milyondan fazla nüfusu ile göre dünyanın en büyük dördüncü ülkesidir. Ülke, dokuz zaman dilimini kapsamaktadır. Bu denli büyük bir alana yayılmasının bir sonucu olarak ülkenin coğrafyası, iklimi ve vahşi yaşamı son derece çeşitlidir. Başkenti Washington DC olan ABD, etnik açıdan da dünyanın en çeşitli ülkelerinden biri konumundadır. Tarihsel süreçte, 4 Temmuz 1776’da bağımsızlığını kazanana dek 15. yüzyıldan itibaren İngiliz kolonisi olarak kalmışlardır.

ABD hava durumu

Amerika Birleşik Devletleri’nin iklimi, enlem farklılıkları, dağlar ve çöller de dâhil olmak üzere bir dizi coğrafi özellik nedeniyle bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Genel olarak, ovalar ve güney eyaletlerinde yazlar sıcak ve nemli, güneybatı ise çok sıcak ve kurudur. Pasifik’in kuzeybatısı ve New England eyaletlerinde yazlar, sıcaktır; ancak sabah saatleri serin geçmektedir. Kış dönemi güney eyaletlerde ılıman iken kuzey, kuzeydoğu, düzlükler ve batı dağlarında hava şartları genellikle dondurucu soğuklar eşliğinde ve yoğun karlı biçimindedir. Dolayısıyla bu aylarda bu bölgelere gitmek, soğuk sevmeyenler için çok akıllıca bir tercih olmayabilir. Tahrip edici kasırgalar bahar ve yaz aylarında görülür ve özellikle ABD’nin orta kesiminde yaygındır. Yıllık ortalama sıcaklığı 11,5 derecedir. İlkbahar ve sonbahar, ülkenin doğu ve batı kıyılarındaki en güzel dönemler olmasına rağmen, genel olarak, turist seyahatinin en yoğun dönem mayıs ve eylül ayları arasındaki zaman dilimidir.

Özetle bulunduğu coğrafyanın büyüklüğü ve çeşitliliğiyle yılın her dönemi ziyaret edebileceğiniz bir ülke ABD. Ancak bu dönem, gitmek istediğiniz bölgelere göre çeşitlilik gösterebilir. Bu anlamda ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında olduğu kadar batı ve doğusunda da farklı dönemler belirlenmeli ona göre seyahatler planlanmalıdır.

ABD’YE NE ZAMAN GİDİLİR?

ABD’de görülecek yerler

ABD için dünya üzerine, insanların seyahat rotalarında en fazla yer edinen ülkelerin başında geliyor diyebiliriz. Aslına bakıldığında da bunun için çok ciddi, geçerli sebeplerin olduğunu da söyleyebiliriz. Seyahat güveliğinden ülkenin gelişmişliğine, tarihsel birikiminden turistik alanların çokluğuna kadar birçok neden gösterilebilir. Liste bu şekilde uzayıp gidince de bir öncelik sıralaması yapmak şart oluyor. Kısaca öncelik sıralaması yapmak gerekirse New York City kesinlikle listenin başında yer almalıdır, Washington DC ve San Francisco şehirleri de peşinden gelmelidir. Doğal alan ve parklar için Büyük Kanyon, Yellowstone ve Yosemite milli parkları da bu anlamda öne çıkan alanlardır. Walt-Disney Dünyası’na tanıklık etmek için Orlando, muazzam sahillerinden yararlanmak için de San Diego mutlaka ziyaret edilecekler listenizde yerini almalıdır.

ABD GEZİ REHBERİ