İlk yapıldığı 2007 yılından beri Afrika kıtasının “Burning Man Festivali” unvanını layıkıyla taşıyan AfrikaBurn, kara kıtanın en büyük sanat festivallerinden biri. İlk olarak Afrikalı bir sivil toplum örgütü tarafından organize edilen AfrikaBurn her sene 10.000’in üzerinde katılımcıyı ağırlıyor. Bu sene 23 Nisan – 29 Nisan 2018 tarihleri arasında Güney Afrika‘da gerçekleşecek olan festival katılımcılarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Kendisini Karoo’nun Tankwa kasabasında her yıl bir kez sanat yaratmayı, kostüm dikmeyi, dans etmeyi, performanslar yapmayı, temalı kamplar organize etmeyi, müzik icra etmeyi ve daha nicelerini seven bir grup insanın bir araya geldiği etkinlik olarak tanımlayan AfrikaBurn’ün hedeflerinden biri ise radikal bir şekilde kapsayıcı olabilmek. Her disiplinden, her ırktan, her dinden, her cinsten kısacası her kesimden canlının katılabileceği bu festivalin en büyük amacı ise paylaşmak.

Paranın geçmediği festival

Paranın günümüzde geçmediği ender yerlerden biri olan AfrikaBurn festival alanında buz hariç satılık herhangi bir şey yok. Herhangi bir satıcının, reklamcının, komisyoncunun, sponsor arabasının bulunmadığı festival alanında her şey takas ekonomisiyle el değiştiriyor. Vermenin ana tema olduğu festival alanında insanların sorgusuz sualsiz bir şeyleri evrene verip geri dönmelerini beklemeyi öğretiyor.

San Clan

Herkesin bir başkasından öğrenebileceği bir şeyi olduğuna inananların, sınırsız kendini ifade özgürlüğünü kullananların, yabancılara korkusuzca sarılabilenlerin festivali olmaya çalışan AfrikaBurn’ün en önemli, en parlak etkinliği San Clan.

Bütün haftanın dikkatini üzerinde toplayan San Clan, Güney Afrika’nın ilk ulusu olan San halkından geliyor. 18. yüzyılda hakkında en çok belgenin bulunduğu San halkının simgesinin başka bir versiyonu festivalin amblemi olarak kullanılıyor. Oyma taş sanatıyla bilinen Güney Afrika’da düzenlenen AfrikaBurn’ün figürü olan Clan taştan yapılıp sonunda büyük bir görkemle yakılıyor.

AfrikaBurn’e Katılım

Herkesin sorgusuz sualsiz katılımına açık olan bu festivale sadece ziyaretçi olarak gelmek isteyenler için biletler genel satışta 1645 Güney Afrika randı’na, yani yaklaşık 555 Türk lirasına satıldı. Genel satış kontenjanları hızla tükenen festivalde son hafta “Mayday” satışları 2300 GA randı’na yani yaklaşık 790 TL’ye satılıyor. 14 Yaşından küçük çocuklar için sadece 180 rand ödenmesi yeterlidir. Otopark içinse 175 rand ödeyerek araç kartı alınabilir.

Sanatçı olarak, üretici olarak katılmak isteyenler ise ayrı başvuru sürecinden geçip sanat eserlerinin birer taslağını sunarak festival komitesinden onay aldıktan sonra katılımcı olarak festivalde yer alabilirler. Birçok sanat üretiminin festival içinde yakıldığı festivalde ortaya çıkan eserin yakılma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

AfrikaBurn’e nasıl gidilir?

AfrikaBurn’e gitmek diğer festivallere gitmekten biraz farklı bir iş çünkü AfrikaBurn’e bilet alıp, bir ulaşım aracına atlayıp istenildiği tek başına gidilmiyor. Festival alanında hiçbir şeyin satılmadığı, her şeyin katılımcılar tarafından yapıldığı ve karşılandığı AfrikaBurn’de elbette ulaşım da böyle karşılanacaktı. Dolayısıyla AfrikaBurn’e gitmek daha fazla emek, daha fazla insanla temasa geçmek, daha fazla takım oyunu demek.

AfrikaBurn’e bilet aldıktan sonra yapılacak ilk iş yaşanacak temalı kamplardan birini seçmek. %100 katılımcıları tarafından organize edilen bu festivalde yaşanacak temalı kampı seçmek demek katılımcının takım arkadaşlarını, komşularını kısacası festival boyunca beraber zaman geçireceği hayat arkadaşlarını seçmesi demek. Eğer seçilen temalı kamp, AfrikaBurn’e ulaşım sağlamıyorsa oraya gideceklerle bir araç paylaşılabilir. Bir diğer seçenek ise AfrikaBurn’e giden uçaklardan birine atlamak. Festivalde bir de havalimanı bulunduğundan AfrikaBurn’e gelen katılımcılardan pilot olanların kullandığı, katılımcıların masraflarını ortak bir şekilde paylaştığı ve Facebook üzerinden organize olduğu uçaklarla ulaşım mümkün. Doğrudan ulaşımın herhangi bir şekilde bulunmadığı festival alanına tüm katılımcılar aylar öncesinden organize olarak nasıl gideceğini kararlaştırıp hep beraber festival alanına varıyorlar.

AfrikaBurn’e giderken unutulmaması gerekenler

Güney Afrika’nın ikliminin sıcak olduğunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla katılımcıların yanlarında kendilerine ait bir su şişesi bulundurmaları öneriliyor. Bir hafta boyunca etkinliklerden, sıcaktan susuz kalan bünyelerin mutlaka susuzluğunun giderilmesi gerekiyor.

Güneş kremi, gözlük, şapka, güneşe uygun ayakkabı ve kıyafetler de ayrıca özenle götürülmesi gerekenlerden.

Çadır, mat, böcek kovucu, yemek yapma ekipmanları gibi hayati unsurlardan oluşan ufak bir kampçı çantası bir haftalık kamp boyunca yetecektir.  Paylaşımın esas olduğu bu festivalde bir yerden sonra tek hazırlığın paylaşmak olduğu görülecektir.

Bunların dışında katılımcının kendini ifade edebilmesi için istediği herhangi bir şeyi yanında götürmesinde kısıt yok. İstediğini, istediği şekilde giyen, kendini istediği şekilde ifade eden kişilerin sanat eseri yapmak için illaki sanatçı olarak kayıt yaptırmasına gerek yok. Katılımcı kendi aletleriyle istediği sanat eserini istediği kişilerle yapıp festivalde sunabilir.