Akabe, Ortadoğu’da bir Arap ülkesi olan Ürdün’ün bir şehridir. Ürdün’ün güneyinde Akabe Körfezi kıyısında yer alan şehir, ülkenin denize kıyısı olan tek şehridir. Bölgedeki diğer şehirlere de hizmet veren liman, Ürdün için büyük öneme sahiptir. Akabe, Ürdün ekonomisine canlı ticaret ortamı ve turizm sektörü ile önemli katkılar sağlamaktadır. Kızıl Deniz’in kuzeydoğusunda yer alan Akabe, Asya ve Afrika kıtalarının ortasındaki konumundan dolayı tarih boyunca rotada önemli bir yere sahip olmuştur. Akabe, modern şehir hayatı, doğası, tarihi mirası, kumsalları, Kızıl Deniz manzarası, deniz altı hayatı ile oldukça ilgi çekici bir şehirdir.

Su Festivali, Kral Hussien Bin Talal’ın doğum gününü kutlamak için organize edilmektedir. Hussien Bin Talal, hâkimiyeti döneminde birçok su sporu etkinliği düzenlemiştir. Ülke çapında katılımcılarla düzenlenen yarışmaların yapıldığı festival 14 Kasım’da gerçekleşmektedir.  Dans ve müzik festivali olan ve ünlü DJ’lerin sahne aldığı Distant Festival ise temmuz ayında takip edilebilir.

AKABE’YE NE ZAMAN GİDİLİR?Akabe Hava Durumu

Akabe’de tropikal altı kurak çöl iklimi hâkimdir. Yıl boyunca sıcaklıklar arasında fazla farkın olmadığı Akabe’de mevsimler arası fark pek fazla değildir. Şehrin kışları ılık, yazlarıysa çok sıcak geçmektedir. Şehrin yıllık ortalama yüksek sıcaklığı 30, düşük sıcaklık ortalaması ise 18 derecedir. Nispeten serin olan aylar aralık, ocak ve şubattır. Bu aylarda hava genelde 20 derecenin üzerinde seyretmektedir. Geceleri ise 10 derece civarına düşer. Mart ayında hava ısınmaya başlar.

Nisan ve eylül arasında sıcaklıklar yüksektir. En sıcak aylar olan haziran, temmuz ve ağustos 40 derece sıcaklıkları görür. Bu aylarda düşük sıcaklıklar 25 derecenin üzerindedir ve hiç yağış görülmez. Akabe yıl boyunca oldukça az yağış almaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 12.5 milimetredir. Aralık ve ocak aylarında ortalama iki gün yağmur yağmaktadır. Aralık ve şubat ayları arası Akabe’de hava şartlarının ılıman sıcaklık ile uygun şartlara sahip olduğu bir dönemdir. Şehre yapılmak istenen ziyaret bu dönemde gerçekleştirilebilir.

Akabe’de Görülecek Yerler

Akabe muhteşem bir su altı dünyasına sahiptir. Bu yüzden tüple dalış kaçırılmaması gereken bir aktivitedir. Şehrin önemli turistik noktalarından biri ise Akabe Kalesi’dir. 14. yüzyılda Memlüklüler tarafından yapılmış kale tarih boyunca birden çok uygarlığın hâkimiyetine girmiştir.

Akabe Arkeoloji Müzesi, şehrin tarihi bölgesinde yer almaktadır. 1917 yılında savaştan sonra inşa edilen bir yapı içerisinde yer almaktadır ve müze olarak 1990 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Koleksiyonunda, son zamanlarda keşfedilen bir arkeolojik alanda bulunan ve M.Ö. 4000 yıllarına dayanan Bronz Çağı’na ait objeler bulunmaktadır. Bu keşifler ile Akabe’nin bölgedeki en eski yerleşimlerden biri olduğu ortaya çıkmıştır.

Dünyanın en uzun 6. bayrak direği olan Akabe Bayrak Direği, 130 metre yüksekliğindedir. 2004’te inşa edilmiş direk, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan’dan da görülebilmektedir.

Akabe Gezi Rehberi