Orta Avrupa’nın en büyük ülkesi olan Almanya, her biri kendi özgü kültüre sahip 16 eyaletten oluşan federatif bir devlettir. Avrupa’nın ve dünyanın en etkili ekonomilerinden birine sahip bu ülkenin 80 milyonu aşkın nüfusu vardır. Başkenti Berlin’dir. Germen kabilelerine kadar uzanan tarihiyle derin bir kültürün bulunduğu Almanya topraklarında gezilmeye değer yüzlerce lokasyon bulunur. Bu da ülkenin her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmesi anlamına gelmektedir. En çok ziyaret edilen şehri ise başkent Berlin’dir. Berlin, gerek bohem yaşam tarzı gerekse de kültürel ve tarihi mekânlarıyla ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Bunların yanı sıra dünya yakın tarihini de etkileyen olayların baş aktörlerinden biri olması sebebiyle Almanya, oldukça önemli bir pozisyona sahiptir. Yaşam tarzı olarak da dünya standartlarını belirleyen bir konumda olması Almanya’yı pek çok kişinin gözünde daha çekici kılar ve ülkeyi ABD’den sonra dünyanın en fazla göç alan ikinci ülkesi yapar.

Almanya hava durumu

Ilıman bir iklime sahip olan Almanya’da genel olarak soğuk kışlar, sıcak yazlar gözlenir. Dahası ülkede yılın her döneminde ziyaret edilecek yerler ve yapılacak aktiviteler bulabilirsiniz. Bu özelliğiyle de daimi olarak turist akışına uğrayan ülkelerden biridir. Ancak mayıs ve ekim ayları arasında kalan dönem, 20-30 derece arasında değişen sıcaklıklarıyla ziyarete en uygun aralıktır. Ülke, yıl boyunca eşit miktarda yağış almaktadır; ancak yaz dönemlerinde ülkenin kuzey bölümlerinde bu miktar görece de olsa artmaktadır. Dolayısıyla bu bölgelere gidecekseniz yağışın arttığı bu mevsimlerden kaçarak bahar aylarını tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Ülkenin en az yağış alan bölgesi ise doğusudur.ALMANYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?Özellikle yaz sezonunda düzenlenen festivaller, dünyanın her yerinden gelen turistlerin bir araya geldiği aktivitelerdir. Ülkenin en popüler festivallerinden biri de her yıl eylül ayının son günleri ve ekim ayının ilk günlerinde Münih’te düzenlenen Oktoberfest’tir. Bu dönemde dünyanın farklı farklı yerlerinden çok sayıda kişi ülkeye gelmektedir. Bunun yanı sıra Uluslararası Berlin Film Festivali’nin de şubat ayında düzenleniyor olması kış mevsiminde birçok turisti cezbeden nedenlerden biridir. Ayrıca eğer kış sporlarına ilgi duyuyorsanız harika kayak pistlerine sahip Bavyera Alpleri’nde unutulmaz bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz.

Almanya’da görülecek yerler

Turistlere her açıdan harika deneyimler sunan Almanya’da yapılacak çok şey var. Köklü tarihi ve kültürüyle Almanya’yı çekici kılan sebeplerin başında müzeleri ve tarihi mekânları geliyor. Başkent Berlin’de bulunan Berlin Duvarı, ülkenin sembollerinden biridir. Barok mimariye sahip eski binaları her kentte bolca görmek mümkündür. Köln Katedrali, bu anlamda en önemli yapılardan biridir. Almanya’da dikkat çeken bir durum da birçok tarihi yapının İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmesi ve ardından aslına uygun şekilde inşa edilmesidir. Savaş sırasında büyük zarar alan ülke, adeta küllerinden yeniden doğmuş ve eskiyi aratmayacak bir görünüme bürünmüştür. Çok sayıda yeşil alana da sahip olan ülkede botanik bahçeleri de mutlaka görülmesi gerekenler yerler arasındadır. Alışveriş imkânları, yemek kültürü ve gelişmiş yaşam standartları Almanya tatilinizi zenginleştirecek unsurlar arasındadır.

Almanya gezi rehberi