Afrika’nın güneybatısında yer alan Angola’nın Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır.  24 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu Afrika ülkesi eski bir Portekiz sömürgesidir. Bağımsızlığını kazandıktan sonra 18 bölgeye ayrılan ülkenin başkenti Luanda’dır. Luanda aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken şehridir. Güneyde Namibya, kuzeydoğuda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve doğuda Zambiya ile komşu ola Angola’ya Türkiye’den direkt uçuş şu an için mevcut değildir. Ülkeye ulaşmak ancak aktarmalı uçuşlarla mümkündür.

ANGOLA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Angola hava durumu

Ekvatoral bölgede konumlanan Angola tropikal bir iklime sahiptir. Ancak bazı dönemlerde coğrafi özelliklerinden dolayı farklı iklimlerin altında kalabiliyor. Sahil kesiminde ve kuzey bölgelerde yıl boyunca sıcak bir hava hâkimken; orta bölgelerde daha ılımlı bir iklim gözlenir. Sıcak havaya sahip bölgelerin yıllık sıcaklık ortalaması 25°C ile 30°C arasında seyreder. Angola’nın orta kesimlerinde ise yükseklik fazla olduğu için hava daha serin ve nemlidir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs ve ekim ayları arasıdır. Dolayısıyla Angola’ya gitmeyi düşünüyorsanız, seyahatinizi bu dönemde ayarlamalısınız.

Güney Yarım Küre’de yer alan Angola bu dönemlerde kış mevsimini yaşar. Ancak kış mevsimi Angola’da alışık olduğumuz türde değildir. Angola’da kış aylarında sıcaklarda hafif bir düşüş yaşanırken yağmur da daha az yağmaya başlar. Bu da turistlerin hareket imkânını artırır ve daha fazla yer görebilmelerine önayak olur. Bununla birlikte özellikle kış mevsiminde gece ve gündüz sıcaklıkları altında büyük farklar olduğunu belirtmek gerekir. Örneğin Huambo’da temmuz ayında gündüzleri ortalama sıcaklık 25 derece iken akşamları 7 dereceye kadar düşmektedir.

Angola’daki en yağmurlu dönem ise kasım ve nisan ayları arasıdır. Bu dönemde Angola’ya gitmekten özellikle kaçınmalısınız. Nitekim yağışın yanı sıra ülke bu dönemde Benguela soğuk su akıntısı etkisinde kaldığı için sık sık sis görülür. Ülkenin güneydoğusunda da kurak bir iklim hakim olduğu için bu bölgelerde oldukça yüksek sıcaklıklar gözlenir. Dahası bölgeye düşen yağış miktarı oldukça azdır.
ANGOLA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Eğer Angola’ya yapacağınız ziyaret zamanını daha netleştirmek gerekirse temmuz ve ağustos ayları iyi bir seçim olacaktır. Zaten pek çok turist de tercihini bu aylardan yana kullanmaktadır. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar 23-30 derece arasında değişir.

Angola’da görülecek yerler

Angola’da yapılacak onlarca etkinlik bulabilirsiniz. Kissama Ulusal Park’ta eşsiz bir safari turu, Tundavala uçurumunun sonsuz manzarasına şahitlik etmek ve tarihi müzelerde Angola’nın trajik kölelik dönemini incelemek bunlardan sadece birkaçıdır. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan başkent Luanda’nın yanı sıra Huambo, Lobito, Benguela, Lucapa, Kuito, Lubango, Malanje, Namibe ve Soyo ülkenin en önemli ve görülmesi gereken şehirleri arasında sıralanabilir.

Angola gezi rehberi