Auckland, Yeni Zelanda‘nın kuzey adasında yer alır. Bu alan ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla ülkedeki nüfusu en fazla olan şehirdir. Ayrıca nüfus artışının ülkenin geri kalanından daha yüksek olması bu durumun gelecekte de süreceğini göstermektedir. Şehir ülkedeki ekonomik faliyetlerinin en yoğun olduğu merkezdir.

Şehir, Yeni Zelanda’nın ana giriş kapısı ve ticaret ve endüstri merkezidir. Auckland geniş kumsalları, limanları, alış-veriş imkânları, gece eğlenceleri ile metropolit bir şehir kültürü sunar. Yelkenliler şehri olarak bilinen Auckland, yatçılıkta en büyük yarışma ve ödül olan Amerikan Kupasının şimdiki ev sahibidir. Ayrıca dünyanın en kalabalık Polinezyalı nüfusunu barındırmaktadır.

Auckland’a Kasım-Mart ayları arasında yaz döneminde gitmek en uygun zamanlar olacaktır. Bu sayede Mart ayındaki Auckland Sanat Festivali’ne de katılabilirsiniz. Deniz sporlarıyla ilgiliyseniz 21 Ocak’ta düzenlenen Auckland Yıldönümü Yat Yarışı Festivali’ne katılmaktan mutluluk duyacaksınız. Yerel kültürlere merakınız var ise Mart ayında düzenlenen Polinezya kültürünün tanıtıldığı Pasifika Festivali’nde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

AUCKLAND’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Auckland’da Hava Durumu

Yazın Auckland’ın havası genelde ılımandır ve sıcak günlerde herkes North Shore plajlarına gider. Avustralya yazlarının insanın derisini su toplatan sıcakları nadiren görülür. Bunun bir sebebi Auckland’ı neredeyse tamamen saran suyun etkisidir. Ülkenin yıl içerisinde en çok güneş alan şehridir. Yaz ayları sıcak ve nemlidir. Sık sık serin bir meltem nemi azaltır ve rüzgârların yön değiştirmesini sağlar ama havayı da soğutur. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 28 derece civarında kaydedilmektedir.

Kışlar genelde yumuşak geçer. Kışın ortalama sıcaklık 13 derece seviyelerinde seyreder ama yağış çok fazladır. Temmuz, ortalama 21 gün yağış düştüğü için yılın en yağışlı ayıdır. Bu iklimi şehirin, ülkenin kışı ortalama -10 derece ile geçiren iç kesimlerinden farklılaşmasına olanak sağlamıştır. Kış aylarında seyahat edeceklerin rüzgâr geçirmez sıkı bir mont ya da yağmurluklarını yanlarından eksik etmemeleri önerilir zira şemsiye sert rüzgârda pek işe yaramayacaktır.

Adanın kalanında da benzer miktarlarda yağış düştüğünden benzer bir durum görülür ama doğu bölgeleri daha kurudur. Adanın güneyi Auckland’dan daha kurudur ama Auckland’ın kuzeyinde uzanan ve Sydney’le aynı enlemde olan Northland Yarımadası yarı tropik bir iklime sahiptir ve kışları yumuşak geçer. Maalesef burası aynı zamanda Yeni Zelanda’nın en yağmurlu parçasıdır. İklimin karakteristik özelliği de sürekli esen rüzgârlar sonucu havanın hep temiz olmasıdır. Auckland şehri en şiddetli rüzgârların rastlandığı bölgelerdir. Dağlık alanlarda rüzgâr kıyıya göre daha sert esebilir.

Auckland’da Görülecek Yerler

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin çekildiği yerlere düzenlenen çeşitli turlara katılabilirsiniz. Özellikle ‘Hobbit köyü’ Hobbiton çok güzel ve fantastik bir yer.

Queen Caddesi’nin sahil ucundan itibaren başlayan Viaduct Harbour, cafe, restoran ve barlarıyla eğlencenin ve gece hayatının merkezi.

The Bay of Islands, ülkenin Kuzey adasında yer alıyor ve mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde ilk sırada. Özellikle Auckland ve çevresinde yaşayanların sık sık hafta sonu kaçamakları yaptığı yerlerin başında geliyor.

Auckland Zoo, Kelly Tarlton’s Antarctic Encounter ve Underwater World, Stardome Observatory ve Planetarium özellikle çocuklu ailelerin güzel vakit geçirebileceği aktivite alanlarıdır.

Bunların yanı sıra Auckland Museum’a uğramayı, Mission Bay plajında yüzmeyi mutlaka deneyimlemelisiniz.

Auckland Gezi Rehberi İçin: