Avustralya Hint Okyanusu ile Pasifik Okyanusu arasında uzanan bir ada ülkesidir. Güney yarımkürede bulunan ülke, ana Avustralya kıtası, Tazmanya Adası ve daha birçok küçük adadan oluşmaktadır. Kıtaya ilk yerleşimin İngilizlerden 50.000 yıl önce Güneydoğu Asya’dan gelen halklar tarafından olduğu düşünülüyor. Günümüzde Avustralya yerlileri Aborjinler olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca sadece yerlilerin yaşadığı kıta, 1606 yılında Hollandalı gezginler tarafından keşfedilmiştir. 18. ve 19. yüzyıla gelindiğinde ise kıtanın tamamı Büyük Britanya İmparatorluğunun denizaşırı kolonilerinden biri olmuştur. 1901 yılında kolonilerin federal bölgeler olarak birleşip anayasal monarşiyi kabul etmeleriyle Avustralya bir devlet olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Avustralya günümüzde dünyanın en büyük 13. ekonomisi kabul edilmektedir. Kişi başına düşen geliri ve yüksek yaşam standartlarıyla Avustralya, dünyanın en mutlu vatandaşlarının yaşadığı ülkelerden biridir. Bu sayede ülke uzun yıllar boyunca göçmenler için cazip bir nokta olmuştur.

Avustralya geniş bir yüzölçümüne sahiptir ve orta kısımlarında geniş çöller yer alır. Kuzey kısmına kıyasla güney kısmının iklimi daha iyi olduğu için şehirleşme yoğun olarak güney kısmında yapılmıştır.

Avustralya hava durumu

Geniş Avustralya topraklarında hava durumu bölgeden bölgeye büyük ölçüde değişmektedir. Etrafının okyanuslarla çevrili olmasının etkisi kıyılarda görülür ancak bu etki iç kısımlarda hissedilmez. Güney yarımkürede olması nedeniyle yaz mevsimi aralık ayından şubat ayına, kış mevsimiyse hazirandan ağustosa kadar sürmektedir. Genel olarak kuzey bölgelerde tropikal iklim, iç bölgelerde çöl iklimi ve güneyde daha ılıman bir iklim görülmektedir. Kuzeyde ve iç bölgelerde hava fazla değişmese de güneyde dört mevsimi de yaşamak mümkündür.

Darwin gibi kuzeyde bulunan şehirlerde aralıktan nisana kadar yoğun yağışlar görülmektedir. Güneybatıda bulunan Perth şehri yaz aylarında oldukça sıcakolur ve nadiren yağış görülür. Kış ayları ise çok soğuk değildir ve sıcaklık ortalama 8-19°C arasında değişir. Ülkenin en popüler ve kalabalık şehirleri güneydoğuda bulunur. Başkent Canberra’nın denize kıyısı yoktur ve yaz ayları sıcak geçer. Kış aylarında sıcaklık zaman zaman sıfırın altına düşer ve Avustralya Alpleri’nde kar görmek mümkündür. En güneyde yer alan Melbourne şehrinde hava sık sık değişir. Yaz ayları sıcak ve kurak olsa da ilkbaharda hava sıcaklığı gün içerisinde hızla değişebilir. Ve yine en çok yağış ilkbaharda düşer. Ülkenin en büyük şehri Sydney ise daha dengeli bir iklime sahiptir. Yazları sıcak, nemli ve yağışsız geçerken kış ayları serin ve yağmurlu geçer.

Bu değişken hava durumu nedeniyle Avustralya’ya giderken ziyaret edeceğiniz şehirleri önceden belirleyip o şehirlerin hava durumlarına göre hazırlık yapmakta fayda vardır.

Avustralya’da görülecek yerler

Avustralya iklimi, coğrafyası ve doğasıyla size unutulmaz bir tatil yaşatabilir. Tazmanya Milli Parkı, Büyük Set Resifi, Sydney Limanı, Namadgi Milli Parkı gibi eşsiz doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu yerlerde Avustralya kıtasına özgü kanguru, koala gibi hayvanları görebilir, Büyük Set Resifi’ndeki meşhur mercan resiflerini keşfedebilirsiniz. Eğer sıcaktan bunalıp serinlemek isterseniz Melbourne’den Sydney’e uzanan turkuaz rengi sulara kendinizi atabilirsiniz. Okyanuslardan uzaklaşıp iç kısımlara doğru giderseniz Avustralya’nın kendine özgü şarap bahçelerini, vadilerini, kanyonlarını ve platolarını ziyaret edip harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Avustralya gezi rehberi