Dünyanın en popüler destinasyonlarından Orta Avrupa’da yer alan Avusturya, 8,7 milyon nüfusa sahip federal bir cumhuriyettir. Ülkenin resmi dili ise Almancadır. Alp Dağları’nda yatan engebeli bir arazi üzerine kurulan ülke, genel olarak yüksek rakımlıdır. Yerleşim geçmişi antik çağlara kadar uzanır. Başkenti Viyana olan ülke, aynı zamanda kış sporlarının Avrupa’daki merkezi olarak bilinir. Bu yüzden ülkeye turist akışı kış aylarında oldukça yoğundur. Ancak yaz döneminde de binlerce turist tarihi şehirleri ve köyleri gezmek için ve Alplerin görkemli manzaralarına tanık olmak için buraya gelir.  Dolayısıyla Avusturya, yapacağınız aktiviteye göre değişiklik gösterse de yılın her dönemi ziyaret edilebilir bir ülkedir.

Avusturya hava durumu

Avusturya, Paskalya’dan eylül ayına kadar genellikle sıcak ve keyiflidir. Kış sporları için ülkeye gitmeyecekseniz, kültür gezileri için bu dönem ideal olacaktır. Ancak bu noktada şunu da söylemek gerekir: Yaz ayları özellikle Salzburg çevresinde çok yağışlı olabilir. Dolayısıyla bu bölgeye seyahat etmek istiyorsanız yağışlı sezonlardan uzak durmakta fayda vardır. Öte yandan temmuz ayında olağanüstü derecede ısınan havalar 38 dereceyi bulabilir. Bu da, yine özellikle kültür gezilerinde sıkıntı yaratabilecek bir durumdur. Dolayısıyla ara mevsimler kültür gezileri için en ideal vakit olacaktır.

Ülkede kış oldukça sert geçmektedir. Ancak bunun avantaja dönüştüğü bir nokta da vardır. Nitekim -10 dereceye kadar düşen havalar kış sporları için oldukça uygun bir atmosfer sunar. Bunun yanı sıra yüksek rakımlı özelliği sebebiyle Avusturya’yı kayak ve doğa yürüyüşü için yılın her döneminde ziyaret edebilirsiniz. Ancak en uygun ve turist yoğunluklu dönem aralık ayı ortasından mart ayına kadar geçen süredir. Nisan ve eylül arasındaki dönemde ise ülkede dünyaca ünlü bazı festivaller ve açık hava etkinlikleri düzenlenir. Bu turistik açıdan ayrı bir dönemin başlaması demektir. Kış ayı sıcaklık ortalamaları -1 derece iken yaz aylarında bu değer 19 derecedir. Her yıl yağış alan ülkenin en yağışlı ayları ise yaz aylarıdır.
AVUSTURYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Avusturya’da görülecek yerler

Avusturya’da gezilecek çok sayıda lokasyon bulunuyor. Önceklikle nefes kesen dağlık manzaralara kendinizi hazırlamalısınız. 3476 metre rakımlı High Mountain National Park, eski kale ve hisar yıkıntıları ile eşsiz vadi manzaralarının bir arada bulunduğu National Park Thayatal mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Sayısız köy manzaralarına sahip olan Avusturya’da harika dizayn edilmiş köy evlerinin yanı başında muhteşem doğa atmosferi bulunuyor. Avrupa’nın eski otorite merkezlerinden biri olan bu ülkede doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi yapılar da dikkat çekiyor. Roma İmparatorluğu döneminden kalan büyük katedraller, manastırlar ve kiliseler mutlaka keşfedilmelidir. Ülkenin başkenti ve en popüler destinasyonu olan Viyana’da Orta Çağ’a ait barok mimarinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Mariazell Bazilikası ülkenin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olmasının yanı sıra önemli bir hac merkezidir.

Avusturya gezi rehberi