Bansko şehri, deniz seviyesinden 950 metre yukarda, Bulgaristan’ın bir numaralı, Avrupa’nın da sayılı kayak merkezlerinden birisidir. Çok sayıda geniş ve her türlü zorluk derecesinde kayak pisti barındıran, Bulgaristan’ın UNESCO tarafından doğa koruma listesine alınan milli parkıyla Pirin dağları eteğinde, milyonlarca çam ağacının ortasında konumlanan, diğer kayak merkezleriyle kıyaslandığında düşük fiyatları ile bütçenize uygun tatil yapabileceğiniz bir kayak merkezidir. 2014 senesinde kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapması, Avrupa’da ve hatta dünyada kayak turizmi için popülaritesini arttırmasına sebep olmuştur. Her seviyedeki kayak severin kullanabileceği zorlukta pistin bulunduğu kış sporları merkezinde kayak severler için her şey düşünülmüş. Örneğin, en uzunu 16 kilometre olan en yükseği 2600 metreden başlayan ve toplam uzunlukları 75 kilometreye kadar ulaşan merkezin çevresindeki pistlerin tamamına günün her saatinde ulaşılabiliyor.

Bansko tatiliniz için bölgedeki kar yağışlarını takip etmeniz yararlı olacaktır. Bölgedeki kar yağışları kasım- mart arasında gerçekleşip kayak turizmi için en ideal kar kalınlığı ise Şubat ayında oluşmaktadır. Kar sezonu için bölgenin açılması ise Aralık başında yapılmaktadır. Bansko’ya ocak ve şubat aylarının sonlarında seyatah ediyorsanız, “Bansko Ski Fest”e katılmayı ihmal etmeyin. Kayak sporunun yanında, geceleri ünlü djler ve benzersiz şovlar ile içinizi ısıtacak muhteşem daha bir çok süprizle karşılaşabilirsiniz.

BANSKO’YA NE ZAMAN GİDİLİR?Bansko’da Hava Durumu

Bansko bölgesinde, Bulgaristan’ın büyük bölümüne etki eden karasal iklimin yanı sıra Ege Denizi’nin etkisiyle daha yumuşak bir iklim hüküm sürmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 10 derecedir ama sıcaklık -38 dereceye kadar düşebildiği gibi 45 dereceye kadar da çıkabilmektedir. Şehrin en çok yağmur alan dönemi mayıs-haziran ayları arasındaki dönemdir. Bansko şehri Bulgaristan’ın Güneybatı’sında yer aldığı için ülkeyi ikiye bölen Balkan Dağları’nın da aşağısında kalmış olur. Bu durum kuzeyden gelen sert rüzgarların Bansko şehrinin bulunduğu bölgeye gelememesine ve iklimin ılıman yaşanmasına sebebiyet vermektedir.

Bansko şehrinin deniz seviyesine yakın alçak bölgelerinde -ki buralarda Mesta ve Struma vadileri bulunmaktadır- yazlar sık sık kurak geçer, 900 metrenin üzerindeki bölgelerde ise sert dağ iklimine rastlanmaktadır. Ağustos ve eylül ayları Bansko’nun en kurak diye tabir edilen aylarıdır. Ancak Bansko’nun bulunduğu iklimlerde en kurak aylar da bile yoğun yağışa rastlanmaktadır. Ocak ayı sıcaklığın en düşük olduğu aydır ve ortalama sıcaklık 2 derece olarak görülür. En sıcak ay ise temmuz ayıdır ve ortalama sıcaklık 24 derecedir.

Kar yağışları kasım ayında başlamaktadır. En yoğun kar yağışı da yine kasım ayında kaydedilir. Bölge her ne kadar kış turizmine uygun olsa da kış ayları dışında seyahat etmek isteyenlere bahar ayları tavsiye edeilir. Çünkü yaz ayları nemli havalarıyla seyahat etmek için kimi zaman bunaltıcı olabilmektedir.

Bansko’da Görülecek Yerler

Gondol çevresinde sıralanmış barlarda yada Bansko merkezine inerseniz bir çok bar ve gece klübüne rastlarsınız . Gondol çevresinde ki tavsiyemiz HAPPY END bar olacaktır. 2 katlı çok güzel bir bar, kaymaktan haliniz kalır ise mutlaka uğramalısınız.

Amigo Pub bir diğer öneri. Canlı müzik keyfini bu güzel mekanda çıkarabilirsiniz. Rock müzikten hoşlanıyorsanız Step by Step grubuna bu mekanda rastalayabilirsiniz. Aynı zamanda Amigo pub sırasında bir çok restaurant ve bar bulunmaktadır. Ayrıca playboy barlar ve casinolar da bu cadde üzerinde sıralanmışlardır.

Bunların yanı sıra Trinity Kilisesi, Pirin Milli Parkı ve Vihren Tepesi görülmeye değer yerlerdendir.

Bansko Gezi Rehberi İçin: