Belçika, Benelüks’te, Kuzey Denizi kıyılarında yer alan, alçak seviyeli bir ülkedir. Benelüks; Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un oluşturduğu bir birliktir. Batı Avrupa’nın kavşağı konumundaki Belçika yoğun nüfuslu bir ülkedir. Küçük topraklarında 11 milyondan fazla insanı barındırır. Ülkenin başkenti Brüksel aynı zamanda Avrupa Birliği ve NATO gibi uluslararası organizasyonların da başkentidir. Bu özelliğiyle farklı milletlerden çok sayıda kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Nüfustaki bu çeşitlilik ülkenin kültürüne de yansımış; kültürel anlamda zengin bir ortamın oluşmasına neden olmuştur. Felemenkçe, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç resmi dili vardır.

Ülke oldukça küçük olduğu için bir şehrinden diğerine gitmek çok fazla vakit almamaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak seyahatinizi planlamanız daha verimli bir rota elde etmenizi sağlayacaktır. Yine küçük bir ülke olması ülkenin her yerinde benzer iklim koşullarının oluşmasına neden olmuştur. Bu da seyahatinizi planlarken kolaylık sağlayan bir konudur.

Belçika hava durumu

Okyanusal bir iklime sahip olan Belçika’da yazlar kurak ve sıcak; kışlar soğuk ve karlı geçer. Nisan ile ekim ayları arasında, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin ilgisini çeken bir dizi yaz festivali düzenlenir. Bu dönemde düzenlenen en popüler festivallerden biri de Brüksel Caz Maratonu’dur. Bunun yanı sıra Castus Festival, Sfinks Mixed, Moods bu dönem düzenlenen eğlenceli etkinlikler arasındadır. Fakat Tomorrowland, ülkenin en popüler festivalidi; her yıl binlerce kişi sadece bu festivale katılmak adına ülkeye gelir.

Bu festivallerin ülkeye gelen turist sayısında bir artış yarattığı tartışılmaz bir gerçektir. Ancak hava durumu bazında değerlendirildiğinde de durum çok farklı değildir. Belçika’yı ziyaret etmek için en uygun dönem de nisan ve ekim ayları arasıdır. Bu dönem içinde de en çok temmuz ve ağustos ayları tercih edilir. Bu aylarda ortalama sıcaklıklar alışık olduğumuzun biraz daha altında, 18 derece civarlarındadır. Ancak bu durum seyahat anlamında oldukça rahat bir ortam oluşturmaktadır. Kış aylarında ise ortalama sıcaklık 3 derecedir. Ülke bu dönemde kayak imkanlarıyla turist çeker.

Ülkede güneye inildikçe sıcaklıklar doğal olarak artmaktadır. Bir özelliği de yağışın her an gelebileceği durumudur. Biraz da bu yüzden yağış ihtimalinin en az olduğu yaz ayları Belçika seyahati için daha uygundur.

BELÇİKA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Belçika’da görülecek yerler

Belçika sizi zengin ve muhteşem mirasıyla şaşırtabilir. Ortaçağ ve Art Nouveau mimarisiyle dolup taşan büyüleyici tarihi şehirleri; sanat, moda ve yemek ile ilgili gelenekleriyle ünlüdür. Tabii en çok da çikolata ve biralarıyla… Modern bir dünya kenti olan başkent Brüksel’de Gotik belediye binası, dünya kültür mirası listesinde yer alan Grand Place, kentin koruyucu azizlerine adanan büyük St. Michael ve St. Gudula katedralleri mutlaka görülmelidir. Sizi 16. yüzyıla götürecek Binche Karnavalı’nın yanı sıra Tomorrowland ve Dour Festivali gibi birçok etkinliğe de katılabilirsiniz.

Belçika gezi rehberi