Kuzey ülkelerinin en ilgi çekici ve göz alıcı ülkelerinden biri Norveç. Bergenfest ise ünlü festivallerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin 2. en büyük şehri olma unvanını elinde bulunduran Bergen’deki festival süresince Amerikan elektro blues, hip-hop, R & B, folk başta olmak üzere çok çeşitli müzik türlerini bir arada yaşayabiliyorsunuz. Uluslararası bir müzik şöleni olarak nitelendirebileceğimiz festival bu sene 12 – 16 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor.

1993 senesinden bu yana organize edilen müzik festivali yerli ve yabancı turistlerin beklediği etkinliklerin başında geliyor. Festivale mekan olan Bergenhus Fort doğal ve hayranlık verici bir atmosfer vadediyor. Alan yaklaşık olarak 7000 kişiyi alabiliyor. İskandinav ülkelerinin en popüler festivalleri arasında bulunan Bergenfest hayat boyu unutamayacağınız etkinlikler arasında yer alıyor. Buranın harika doğası ile gözünüzü, birbirinden çeşitli müziklerle de ruhunuzu doyurabilirsiniz. Katılımcıların her zaman ilgi uyandırmayı başardığı festivalde günümüze kadar performans sergileyen müzisyenler arasında  Roger Waters, Lou Reed, Nick Cave, Iggy & Stooges, Joan Baez, Stranglers, Pet Shop Boys, Joe Cocker, Asian Dub Foundation ve Kings bulunuyor. Daha ne olsun!

Fiyortlara giriş kapısı olarak bilinen Bergen’de sponsorlar arasında yerel şirketler, bölgesel ve enternasyonal devlet fonları olsa da asıl kazancı bilet satışlarından sağlanmaktadır. Norveç Rock Festivali Konseyi tarafından “Yılın Festivali” ve Bergen Turist Konseyi “Bergen’deki en iyi pazarlama örneği” adı altında iki kere Onur Ödülü alan harika festivalin ana programcısı ise Frank Nes.

Bergenfest Konaklama

Liman kenti olan Bergen’de konaklama alternatifleriniz oldukça fazla. Kendine has mimarisi ile kendinizi bir masalda hissedebileceğiniz Bergen’e festival için gidecek olursanız yaz olduğu için gezmek için de fırsat bulabilirsiniz.

Gidebileceğiniz konaklama alternatiflerinden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Clarion Collection Hotel Havnekontoret: Otelin gecelik ortalama fiyatı 1200 Türk lirası.

Adres: Slottsgaten 1, 5003 Bergen, Norveç

Telefon: +47 55 60 11 00

Scandic Byparken: Otelin gecelik ortalama fiyatı 610 Türk lirası.

Adres: Christies gate 5-7, 5015 Bergen, Norveç

Telefon: +47 55 54 56 00

Citybox Bergen: Otelin gecelik ortalama fiyatı 530 Türk lirası.

Adres: Nygårdsgaten 31, 5015 Bergen, Norveç

Telefon: +47 55 31 25 00

Basic Otel Bergen: Otelin gecelik ortalama fiyatı 450 Türk lirası. Bergen’ 10 dakika yürüme sonucunda ulaşılabiliyor.

Adres: Håkonsgaten 27, 5015 Bergen, Norveç

Telefon: +47 815 22 742

*Fiyatlar Temmuz 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Bergenfest Ulaşım

Bergensfest’e farklı ülkelerden ulaşım mümkün. Londra, Stockholm, Kopenhag ve Amsterdam’dan günübirlik düzenlenen uçak seferleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bergen ile havalimanı arası ise yaklaşık 20 dakika mesafede. Havaalanından rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bergen’e gelmişken fiyortlarıve Hansa evlerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimdiden iyi eğlenceler.

Bergenfest Yeme İçme

Somonun ana vatanı olan Norveç’e kadar gidecekseniz Bergen’de balık yemeden dönmemenizi öneririz. Festival alanında yemek alternatifleri bulmanız mümkün. Deniz mahsulleri dışında geyik etinin de çok sevildiği Norveç’te ayrıca Norveç türlüsü, geyik kebabı, somon füme, balık çorbası ve patates mantısı olan “Raspeballer” kentin meşhur yemekleri arasında bulunuyor. Keçi peyniri ise mutfakların vazgeçilmezi olarak karşınıza çıkıyor. Bergen’de çok sayıda restoranın bulunduğunu söyleyemesek de görebileceğiniz her mekânda yöresel yemekleri bulma şansınız var.

Bergenfest Alışveriş

Bergenfest’e gidecek olursanız çiçek pazarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Eski şehir bölgesinde yer alan minik hediye dükkânlarından hatıra eşyaları alabilirsiniz.