Berlin, Orta Avrupa’da yer alan Almanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Almanya’nın kuzeyinde konumlanmış şehir Spree ve Havel Nehirleri’nin arasındaki bölgede yer almaktadır. 1961-1989 yılları arasında Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye bölünen şehirde 46 kilometrelik bir duvar bulunmaktaydı. Bu duvar yıllarca “Utanç Duvarı” olarak anılmıştır. Şehrin üçte biri parklardan, ormanlardan, göl ve nehirlerden oluşmaktadır. Berlin, medya, kültür, politika ve bilim alanında bir dünya şehri statüsündedir. Şehir içinde barındırdığı üniversiteler, müzeler, orkestralar, etkinlikler, spor karşılaşmaları ile dünyanın birçok yerinden insanı kendine çekmektedir. Zengin bir mutfak kültürüne sahip şehir aynı zamanda vejetaryen mutfağı ile de ün salmıştır.

Berlin’de çok sayıda etkinlik ve festival düzenlenmektedir. Bunlardan biri, şehrin sahip olduğu kültürel çeşitliliği her temmuz ayında kutlayan Karnival Den Kulturen adındaki karnavaldır. Dünyanın çeşitli yerlerinden yaklaşık 1 milyon ziyaretçinin katıldığı karnaval; konserler, danslar ve geçit törenleri ile eğlenceli bir programa sahiptir. 1964 yılından beri düzenlenen JazzFest Berlin ise kasım ayında gerçekleşmektedir. Festival, çağdaş Avrupa Caz müziğini dinlemek üzere takip edilebilir.

Berlin Hava Durumu 

Berlin’de okyanus iklim tipi görülmektedir. Şehir, iç kesimlerde yer alan konumundan dolayı önemli ölçüde ılıman karasal iklim özelliklerini de göstermektedir. Kış mevsiminde dondurucu soğuklar Berlin için alışılagelmiş bir durumdur. Okyanus iklim tipi özelliklerinden biri ise şehirde görülen mevsimler arasında büyük sıcaklık değişimlerinin olmasıdır. Şehirde yaz ayları sıcak ve bazen nemli geçmektedir. Bu mevsimde yüksek sıcaklıklar ortalama 22 ile 25 derece arasında değişir. Düşük sıcaklıklar ise 12 ile 14 derece arasındadır.

Kış aylarını soğuk geçiren Berlin bu mevsimde en yüksek ortalama 3 derece sıcaklığa sahiptir. En düşük sıcaklık ortalaması ise -2 ile 0 derece arasındadır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde ise serin ve ılıman bir hava durumuna sahip Berlin’in şehir merkezinde hava durumu değişiklik göstermektedir. Binalarla dolu olan bölgede hava sıcaklığı diğer bölgelere göre 4 derece daha sıcak olabilmektedir. Şehir kış aylarında serin ve yağışlı olabilmektedir. Yağışın nispeten az ve havanın daha sıcak olduğu dönem olan yaz mevsimi ziyaret etmek için uygun olabilir.

Berlin’de Görülecek Yerler

Brandenburg Kapısı, şehrin önemli bir sembolüdür. Kapı 1788-1791 yılları arasında inşa edilmiştir. Şehrin merkezinde bulunan kapının 12 sütunun, 6 giriş ve 6 çıkış kapısı bulunmaktadır. Kapının üstünde Alman mimar Johann Gottfried Schadow tarafından yapılan bir heykel yer almaktadır. Heykel, olimpiyat oyunlarında yarıştırılan yan yana koşulmuş dört at tarafından çekilen arabanın “Quadriga” adındaki tasviridir.

Beş müzenin oluşturduğu Müze Adası, Spree Nehri üzerinde küçük bir adada kurulmuştur. Ada, UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer almaktadır. Almanya’nın en çok ziyaret edilen müzesi Pergamonmuseum Klasik Antik Çağ, Eski Yakın Doğu ve İslam sanatı koleksiyonu ile burada yer almaktadır. 18. yüzyılda inşa edilmiş, barok bir mimariye sahip Berlin Katedrali (Berliner Dom) ise ihtişamlı mimarisiyle şehrin görülmesi gereken sembolleri arasındadır. Berlin manzarasını görmek üzere katedralin tepesine çıkmak mümkündür.

Berlin Gezi Rehberi