Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki maceralarına eşlik eden çocukların, “Alice Harikalar Diyarı’nın ötesine geçseydi ne olurdu?” sorusunu düşünmeden edemeyip başlattığı ve 2010’dan bu yana Amerika’nın en büyük dünyanın da sayılı elektronik müzik organizasyonlarından olan Beyond Wonderland bu sene 16 ve 17 Mart’ta Güney Kaliforniya’da gerçekleşti.

2017 yılında 78.000’in üzerinde elektronik müzikseveri bir araya getiren bu festival bir süre mart ayında Güney Kaliforniya’da, eylül ayında Kuzey Kaliforniya’da olmak üzere senede iki kez düzenlendi. Ancak son iki yıldır sadece mart ayında Güney Kaliforniya’daki etkinlik yapıldı.

Beyond Wonderland biletleri

İki gün süren bu festivalin iki günlük normal biletleri 149 dolar artı vergiler ve giderlerden oluşuyor. Ancak VIP bilet almak isterseniz ise bu fiyat 249 dolar artı vergiler ve giderlere kadar çıkıyor. Bu festivalin organizatörü olan Insomniac, sadık takipçilerine ayrı bir kombine bilet satıyor. Bu biletle Insoniac’ın Amerika’daki diğer festivallerine katılım hakkı elde ediliyor. Her biletten 1 doların çeşitli vakıflara bağışlandığı bu organizasyonda 2011 yılından itibaren 1,4 milyon dolar bağış toplanmış.

Beyond Wonderland’de kimler çıkıyor

Dört ayrı sahnesinde birbirinden ünlü elektronik müzik icracıları sahne alıyor. The Queen’s Domain sahnesi Tiesto, Alesso, Dash Berlin gibi elektronik dans müziğinin büyük isimlerinin evi haline geliyor.  The Mad Hatter’s Castle sahnesinde ise Andy C, Kayzo, Kill the Noise gibi isimler sahne alıyor. Caterpillar’s Garden sahnesinde Chris Lake, Claptone, Oliver sahne alırken Cheshire Woods’ta ise Bijou, Jack Beats dikkat çeken isimlerden. Tüm listeye ulaşmak için tıklayınız.

Beyond Wonderland’e ulaşım

NOS Events Center’da gerçekleşen Beyond Wonderland’in festival alanı San Bernardino Havaalanı’na çok yakın bir mesafede bulunuyor. İstanbul’dan her gün kalkan THY’nin tarifeli Los Angeles uçağıyla önce Los Angeles’e, daha sonra da San Bernardino’ya trenle ulaşabilirsiniz. Uber’in de sponsoru olduğu bu festivalde San Bernardino’ya ya da Ontario’ya vardığınızda BeyondSoCal18 promosyon kodunuzu yazdığınızda 20 dolara kadar olan ilk yolculuğunuz ücretsiz olacaktır. Ayrıca yine Ontario’ya çeşitli yerlere servisler bulunmaktadır.

Beyond Wonderland’de konaklama

Beyond Wonderland’de herhangi bir kamp alanı yok. Ontario’da servis noktalarına yürüme mesafesinde olan birçok otelin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Beyond Wonderland’de kurallar

Amerika’da alkol için alt yaş sınırının 21 olduğunu unutmadan festivale 18 yaşından büyük herkes katılabilir ancak alkol satılan yerlere giriş için 21 yaşının üstünde olmak gerek. Pasaport ve ulusal kimlik haricinde herhangi bir belgenin ibrazı kesin olarak kabul edilmiyor. Festivale sayısız giriş çıkış yapılamıyor. Bir kere çıktıktan sonra festival alanına bir daha eski biletinizle giremiyorsunuz. Delici kesici olabilecek herhangi bir aletle giriş kesinlikle yasak ancak selfie çubuğuyla girebilirsiniz. Şemsiyenin de kesinlikle içeri alınmayanlar listesinde olduğunu bilmekte fayda var.

Kendi toteminizle girebilirsiniz ancak toteminiz 30×30 cm (12×12 inch)’i geçmemesi, köpük pvc gibi hafif maddelerden yapılması, zarar verme potansiyelinin olmaması gerekiyor.

Beyond Wonderland festival alanı

Festival alanında festival boyunca nakit, kredi kartı, apple pay ve android pay kullanarak ödeyebileceğiniz yemek alanı ve alkol stantları var. Alkol satın alabilmek için yaş sınırının 21 olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Dolayısıyla alkol alabilmek için geçerli bir kimlik kartını ibraz edenler alkol alabilecekler. Insomniac su şişesi olanlar şişelerini su istasyonlarından sınırsız şekilde doldurabilecekler. Sosyal medyada aktif olmayı sevenler için ise bir telefon şarj alanı mevcut. Aynı şekilde çantalarınızı koyup sınırsız eğlenceye özgürce devam edebilmek için ise emanet dolapları var. Festival alanının haritasını aşağıda görebilirsiniz.

Hayal ve Dans Et!

“Alice her şeyi hayal ederek yaptı, sen de hayal gücünü özgür bırak ve burada binlerce özgür ruhla beraber dans et, hayal et” diyen bu festival her zaman katılımcılarını ön planda tutmaya çalışıyor. Headliner’ların adını duyururken her sene hiçbir katılımcısını ihmal etmeden esas headliner’ın festival katılımcısı olduğunu söylüyor. Festivali festival yapanın müziği yapanlardan çok oraya gelenlerin oluşturduğunu düşünen komite her sene katılımcı sayısını artırmayı hedefliyor. Müziğin, sanatın sınırları ortadan kaldırdığı, her kesimden her kesin ayın müzikle özgür bir şekilde beraber dans ettiği bu festival her geçen gün dünyadaki ününü artırıyor ve katılımcılarını dünyaya bir kez de Alice’in gözlüklerinden bakmaya çağırıyor.