Fazla bilinmeyen bir ülke olan Bhutan, Himalayalar’da yer alan ve Hindistan ile Çin’in Tibet Özerk Bölgesi arasında bulunan küçük bir ülkedir. İzole bir hayat süren 750 bin kişilik nüfusa sahip olan ülke, dünyadaki tek Vajrayana Budist ulusudur ve bu geleneğin derin öğretileri iyi korunmuştur. Hem kültürel hem de çevre açısından eşsiz bir ülke olan Bhutan, dünyanın son Budist Krallığı’dır. Ülke bazı araştırmalara göre dünyanın en mutlu ülkelerinden biridir. Ekonomisi tarıma dayanan ülke üçüncü dünya ülkeleri arasında anılır. Yeni genç neslin ücretsizeğitim aldığı Bhutan’da halk ilkel olmasına rağmen sağlık koşullarına oldukça dikkat eder. Örneğin ülkede tütün ürünlerinin satışı yasaklanmıştır. Bhutan’ın başkenti ise Thimphu şehridir.

Bhutan’da düzenlenen festivaller veetkinliklere katılarak Budizm kökenli ülke kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Yerel halkın doğaya duyduğu derin saygı bu festival ve etkinliklerin temel nedenidir. Siyah Boyunlu Turna Festivali, bu anlamda Bhutan’ı ziyaret etmek isteyen gezginler için farklı bir deneyim olacaktır. Festival, kasım ayında düzenlenir. Amaçsa kuşların ülkeye göç edişini kutlamak, onları korumaktır. Yine kasım ayında düzenlenen Merak Tshechu isimli festival de bölgeyi kültürel anlamda daha yakından tanımak isteyenler için önemli bir etkinliktir. Kasım ayında yapacağınız bir seyahatle her iki etkinliğe de katılabilir, Bhutan kültürünü çok yakındangözleyebilirsiniz.

Bhutan hava durumu

Bhutan iklimi, güneyde tropikal, ülkenin ortasında ılıman, kuzeyde ise soğuk bir özelliğe sahiptir. Hava, bir günden güne hatta aynı gün içinde çarpıcı bir şekilde değişebilir. İlkbahar ve sonbahar, Bhutan’ı ziyaret etmek için en ideal mevsimlerdir. Özellikle ekim ve kasım aylarında, gökyüzü açık olduğunda ve dağ tepelerinin çarpıcı manzaralarını izleyebilirsiniz. Bu aylarda sıcaklıklar 23 ile 30 derece arasında değişir. Günlük sıcaklık farklarının çok sert şekilde yaşandığı Bhutan’da, ocak ayı gündüz sıcaklığı 10 derece iken gece sıcaklıkları -5 dereceye kadar düşebilmektedir. Ülkede yayın olan bitki örtüsü yüksek nem ve sis gibi olaylara sebep olabilmektedir. Ancak yaz aylarında bu ülkeyi ziyaret eden kişiler rahat bir seyahat geçirmektedir. Özetle Bhutan’a gitmek için en uygun dönemler ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarıdır.

BHUTAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Bhutan’da görülecek yerler

Ülkeye her yıl belirli bir sayıda turist alınır ve bu yüzden Bhutan’a gitmek diğer ülkelere nazaran biraz daha zordur. Ayrıca bu ülkede kanunlar gereği sadece rehber ile birlikte seyahat edilebilmektedir. Bhutan’a gelen turistlerin çoğu önemli destinasyonlara kültürel turlar yaparlar. Paro, Thimphu, Punakha, Wangdue ve Jakar bu yerler arasında en popülerleridir. Ayrıca keşfedilmemiş Zhemgang bölgesi (kuş cenneti ve harika vahşi yaşam manzaraları) ve Doğu Bhutan da ziyaret edilebilir. Eğer maceracı bir yapıya sahipseniz Bhutan’ın doğusu keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda doğal güzellik barındırıyor. Bhutan trekking için popüler bir yerdir, ancak yürüyüş bölgeleri genellikle yüksek bölgeler olduğu için kalacak yer ve yiyecek yemek sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden gerekli gıda ve kamp ekipmanlarınızı yanınıza almalısınız. Trekking için en uygun dönemler sonbahar ve ilkbahardır.

Bhutan gezi rehberi