Festivalleri ile gündeme gelen ve renkli görüntüleri ile içimizi açan ülkeler arasında Brezilya muhtemelen başı çekiyordur. Boi Bumba da bunlardan bir tanesi. Folklorik değerlerini keyifle inceleyebileceğiniz bu festival Brezilya’nın en çok rağbet gören festivalleri arasında yer alıyor. Parintinler kentine organize edilen Boi Bumba, Rio de Janeiro ve Salvador‘daki festivallerden sonra en çok katılımcıyı ağırlayan etkinlik olarak bilinir. Sambanın cennetine gitmek istiyorsanız tarih olarak bu festivale denk getirmek bir taşta iki kuş demek olabilir. Şimdiden iyi eğlenceler.

BOİ BUMBA FESTİVALİ HAKKINDA BİLGİ

Boi Bumba Festivali, efsaneleri günümüzde de yaşatmaya çalışıyor. Dirilen bir öküz hakkındaki yerel bir efsanenin kutlandığı bu festival karnaval havasında geçiyor. Yerli bir amazon kültürü görebileceğiniz bu festivalde ayrıca pek çok etkinlik yer alıyor. Bir sahne gösterisinin yanı sıra Latin festivali olması sebebi ile karnaval tadında geçiyor, renkli ve canlı görüntülere ev sahipliği yapıyor. Sanatçılar gösterilerden sonra sokak danslarına dâhil oluyor ve parti durmaksızın devam ediyor. Dünyaca ünlü büyük markaların sponsorluğunda gerçekleşen festival tam bir şölen havasında geçiyor diyebiliriz.

En yakın şehre 300 milden fazla mesafede bulunan Parintins’te tüylü kostümler, davullar, geleneksel yiyecek ve içeceklerle dolu bir kaçamak istiyorsanız Boi Bumba tam da size göre diyebiliriz. Buraya geldikten sonra Amazon halkının ve yağmur ormanlarının kültürünü ve ruhunu tatmanız kalacak sadece.

BOİ BUMBA FESTİVALİ’NDE NELER YAPILIYOR

Amazon’un el sanatları yerli kültürünü veya ülkenin diğer bölgelerinin kültürünü gösteren bu festival katılımcıları kendine hayran bırakıyor. Genellikle haziran ayının son 3 günü organize edilen festivalde dirilen bir öküz hakkında yerel bir efsane kutlanıyor. Festivalde iki takımın, Garantido ve Caprichoso’nun hikâyenin genişletilmiş isimleriyle yarıştıkları bir yarışma da organize ediliyor. Her takım, birbirinden güzel danslar, şarkı söyleyenler ve geçit törenleri ile diğerlerinden ayrılmaya çalışarak maharetlerini sergiliyor. Her takımın iki buçuk saat içinde gösterisini tamamlaması gerekiyor. Bu süre sınırını aşan takımsa ceza alıyor. Performanslar büyük ölçüde yerel Amazon folkloru ve yerli kültürüne dayanır, aynı zamanda çağdaş Brezilya ritimleri ve temalarını da içermektedir.

BOİ BUMBA FESTİVALİ NE ZAMAN

Boi Bumba Festivali, Aziz John Günü Bayramı’nın şerefine organize edilir. Bu sebeple festival 29 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor.

BOİ BUMBA FESTİVALİ’NDE UNUTULMAMASI GEREKENLER

Hayatınızın en ilginç deneyimlerinden biri olacak olan Boi Bumba Festivali’nde her yerde kurulu bir sahne ve gösteri, her köşe başında dans ve renkli kıyafetler göreceksiniz. Birbirinden renkli sahneleri takip etmekte zorlanacağınız bu etnik festivalde performanslar da her gün değişiyor. Her gösteride farklı şeyler izleme şansınızı iyi değerlendirin. Sokaklardaki atmosferin tadını çıkarın kendinizi ana teslim edin. Gittiğiniz her yerde partinin içinde olduğunuzu unutmayın. Son olarak bir rüya gibi geçecek olan bu festival bittiğinde hiç istemeseniz de yuvanıza dönün ve hayatın rutinine alışın.

BOİ BUMBA FESTİVALİ’NDE KONAKLAMA ALTERNATİFLERİ

Nehir seyahatiyle ulaşılabilen Parintins’de şaşalı konaklama alternatifleri bulmak mümkün değil. İnternetten evlerini pansiyon gibi kiralamaya imkân veren uygulamalar ile oda bulabilirsiniz. Ayrıca küçük çadırlar da iş görecektir. Pek çok kişinin de teknelerinin yakınına hamak kurup orada konakladığını belirtmekte fayda var.

BOİ BUMBA FESTİVALİ İÇİN PARİNTİNS’E NASIL GİDİLİR

Türkiye’den Parintins’e gitmek için öncelikle Brezilya’ya ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra bir tekne ile yaklaşık olarak 25 saat yolculuk yapmanız gerekiyor. Çünkü burası en yakın kasabaya bile yaklaşık olarak 300 mil mesafede bulunuyor.

BOİ BUMBA FESTİVALİ YEME İÇME ALTERNATİFLERİ

Festivalin gerçekleştiği yer en yakın kasabaya bile bu denli uzaksa ne yer ne içeriz diye düşünebilirsiniz. Ancak festival o kadar renkli ve coşkulu geçiyor ki aklınıza yemek yemek gelmeyecektir bile. E bu tabii ki aç kalacaksınız anlamına gelmiyor. Her şeyin düşünüldüğü bu canlı festival boyunca sokaklar çevresinde çok sayıda restoran ve bar kuruluyor.