Dünyanın en büyük üçüncü adası olan Borneo, Güneydoğu Asya’da bulunmaktadır. Politik olarak kuzeyde Brunei ve Malezya; güneydeyse Endonezya tarafından paylaşılmış olan ada yağmur ormanları ile ünlüdür. Adanın nüfusu 20 milyona yakındır ve yerleşimin çoğu kıyı kesiminde yoğunlaşmıştır. Ada, dünyanın en eski yağmur ormanlarından birine ve aynı zamanda dünyanın en büyük yer altı nehir koridoruna sahiptir. Adanın kendine özgü oldukça fazla bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır. Dünyanın en büyük çiçeği Rafflesia 1818 yılında Joseph Arnold tarafından Endonezya’daki yağmur ormanlarında keşfedilmiştir. Ada muhteşem doğası ve hayvan çeşitliliği ile dünyanın büyüleyici köşelerinden biridir.

Endonezya’nın bağımsızlık gününde gerçekleşen Geleneksel Bot Yarışı, rengârenk dekore edilmiş teknelerin yarıştığı bir etkinliktir. Büyük bir kalabalık tarafından ilgi gören yarış, Martapura Nehri’nde ağustos ayında düzenlenmektedir. Güneydoğu Asya’nın en büyük müzik festivallerinden Yağmur Ormanı Müzik Festivali, dünyanın her yerinden müzisyenlerin sahne aldığı ve yerel müzik aletleriyle ilgili atölyelerin düzenlendiği bir etkinliktir. Festivali temmuz ayında takip etmek mümkündür.

BORNEO’YA NE ZAMAN GİDİLİR?Borneo Hava Durumu

Borneo yıl boyunca, 27 ile 32 derece arasındaki sıcaklıklardan faydalanmaktadır. Nem oranı yıl boyunca çoğu zaman yüzde 80 civarında seyretmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı 4,000 milimetreye varabilmekte ve çoğu bölgede ayda 220 milimetre yağmur yağmaktadır. Adanın iklimi, Çin, Sulu ve Sulawesi Denizi’nin iklim modellerinden etkilenmektedir. Mevsimsel rüzgârlar veya muson rüzgârları ılık ve kuru hava şartları getirebilirken, yoğun yağmurlara da sebep olabilmektedir. Adada bölgelere göre iklim şartları farklılık göstermektedir. Bir bölgede yılın en yoğun yağışları görülürken bir başka bölge aşırı kuru olabilmektedir. Tüm tropikal adalarda olduğu gibi, yağmur yılın herhangi bir döneminde, beklenmedik bir şekilde yağabilmektedir. Hava şartları çok hızlı bir şekilde değişim gösterip, yağmur yağarken birden güneş açabilmektedir.

Adada turizm sezonu olarak adlandırılan mayıs ve eylül ayları arası, hava şartları açısından belirgin özelliklerin görüldüğü bir dönem olarak değerlendirilememektedir. Genelde yağmurların yoğun yağdığı dönem olarak görülen kasım ve mart ayları arasında bile bazen tek tük yağış görülebilmektedir. Bu yüzden hangi haftanın yağışlı hangisinin kuru geçeceğini önceden tayin etmek neredeyse imkânsızdır. Bunların yanı sıra yağışlı dönemlerde adanın Ulusal Parkları’nın, doğal sığınaklarının, ormanda konaklamanın ve mağaralarının farklı yönleri deneyimlenebilir.

Borneo’da Görülecek Yerler

Malay Takımadalarının dördüncü en yüksek doruğu olan Kinabalu Dağı, Doğu Malezya’da yer almaktadır. Dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Dağda ve çevresindeki dünyanın en önemli biyolojik alanında 5,000-6,000 arasında bitki çeşidi, 326 kuş ve 100’den fazla memeli türü yaşamaktadır. Dağın alçak zirvelerine herhangi bir hazırlık yapılamadan tırmanmak mümkündür.

Malezya, Sabah’ta yer alan ikinci ana camii Kota Kinabalu Şehir Camisi resmi olarak 2000 yılında açılmıştır. İnsan yapımı bir göl ile çevrili cami, turistik açıdan çekici özelliklere sahiptir.

Borneo Gezi Rehberi İçin: