“Barışın yeri” olarak bilinen Brunei, doğalgaz ve petrol kaynakları sayesinde – Güneydoğu Asya’da bulunan çok zengin bir ülkedir. Yarım milyondan daha az nüfusu bulunan bu küçük ülkenin halkı genellikle Müslümandır. Brunei’nin başkenti Bandar Seri Begawan’dır. 15. ve 17. yüzyıllarda altın çağını yaşayan Brunei Sultanlığı, Avrupa güçlerinin sömürge faaliyetleri ve korsanlara karşı çıkarılan iç savaşlar yüzünden düşüş dönemine girmiştir. 1984 yılında ise Malezya’dan bağımsızlığını ilan etmiştir.

BRUNEI'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Brunei hava durumu

Tropikal iklim bölgelerinin merkezinde bulunan Brunei, yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Bazı dönemlerde dünyanın en yağışlı hava koşullarına sahip olan ülkede, diğer tropikal ülkelerden farklı olarak, belirgin bir kuru mevsim ya da yağışlı mevsim yoktur. Eylül ve ocak ayları arasında kötüleşme eğilimi gösteren havalar bu dönemde yapılacak ziyaretleri pek cazip kılmıyor. Bu nedenle şubat ve ekim ayları arasında kalan herhangi bir dönemde ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Brunei’de ortalama yıllık sıcaklık 27 derecedir ve sıcaklıklar yıl boyunca 25 derecenin altına düşmez. Yılın en yağışsız ayları ise mart ve temmuz aylarıdır.

BRUNEI'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Brunei’de görülecek yerler

Brunei’de gezilecek çok sayıda turistik nokta bulunuyor. Brunei alışveriş hayatını en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz Gadong‘da çeşitli yerel pazarlar ve büyük alışveriş merkezleri bulunuyor. Tutong bölgesinde yer alan Tasek Merimbun adındaki göl de oldukça ünlüdür. Eğer denize girmek istiyorsanız Borneo’da yer alan Pantai Gadong, Pantai Muara ve Pantai Serasa en çok ziyaret edilen plajlardır. Doğu’nun Venedik’i olarak bilinen Kampong Ayer de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Geleneksel ve modern yüzen köyler burada bulunuyor.

Brunei gezi rehberi