Bükreş, Romanya’nın başkenti ve en büyük şehri olmasının yanı sıra ülkenin en önemli sanayi ve ticaret merkezi olma unvanını da elinde bulundurur. Yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biridir. Son zamanlarda kentin eski yüzünü değiştiren bir dizi altyapı projesiyle karşı karşıya kalan Bükreş geçmişte “Küçük Paris” olarak anılan bir kentti. Eski ile yeninin enteresan bir karışımına sahip olan kentte 300 yıllık bir kiliseyi, çelik ve camdan yapılmış bir ofis binasını ve komünist döneme ait apartman bloklarını yan yana görebilirsiniz.

Bükreş ilk bakışta neo-klasik binaları, geniş bulvarları ve brutal Stalin sonrası apartman bloklarıyla kafa karıştırıcı gelebilir. Komünist dönemden kalma gir yapıların burjuva mimarisi ile iç içe geçtiği bu kent hangi köşesinden neyin çıkacağının belli olmadığı bir hazine gibidir. Avrupa Birliği üyesi olduğundan beri yeni bir dinamizm kazanan Romanya’nın incisi Bükreş, yeni ile eskinin iç içe geçtiği bir kenttir. Bükreş’i ziyaret etme sebeplerinden biri de festivalleridir. Bunlar arasında en iddialı olanlardan Rokolectiv, her nisan ayında düzenlenen ve üç güne yayılan ve Çağdaş Sanat Müzesi’nin de içinde bulunduğu pek çok farklı mekânda gerçekleştirilen elektronik müzik festivalidir. 2005’ten bu yana devam eden Bükreş Film Festivali ise yine her nisan ayında ulusal ve uluslararası pek çok sinemacıyı ve sinefili bir araya getirmektedir.

Bükreş’te hava durumu

Bükreş en güzel zamanlarını sonbahar ve yaz aylarında yaşar. Bu dönemlerde kentin sokakları turistlerle ve yerli halkla dolup taşar. Dinlendirici etki yapan hafif güneş ve hoş hava bu ilginç şehri keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunar. Özellikle ağustos ve eylül aylarında kenti ziyaret etmeniz harika bir tatil geçirmenizi sağlayabilir. Bu aylarda sıcaklıklar 16-32 derece arasında değişirken yağışlar da minimum düzeyde seyreder. Yılın en az yağış alan ayı eylül ikenen yağışlı ayları ise mayıs ve hazirandır.

Ortalama sıcaklığın 31 derece civarında seyrettiği temmuz ve ağustos ayları Bükreş’te sezonun en hareketli olduğu dönemlerdir. Kış aylarının 0 derecenin altında geçtiği Bükreş’te turistik açıdan bu dönem çok da tercih edilmemektedir. Fakat kış sporlarına meraklı olanların ilgisini çekecek pek çok alternatif mevcuttur.

Bükreş’te görülecek yerler

Bükreş’i ziyarete başlamadan önce kentin simgeleri olarak bilinen yapılara bir göz atmakta fayda var. Belki de dünyadaki en büyük parlamento binası olan 1984 yapımlı Parliament Palace kentin göbeğinde bulunur. 1989’daki Romanya Devrimi’ne atıfta bulunan Devrim Meydanı da kentin önemli simgelerinden biridir. Bükreş’in en ilgi çekici yapılarını ise kiliseler oluşturur. Özellikle 1559 yılında inşa edilen Curtea Veche Kilisesi görülmeye değer muhteşem yapılardan biridir. 16. Yüzyıldan kalma sanat eserlerinin de içinde yer aldığı Rembrandt gibi ressamları da ağırlayan Ulusal Sanat Müzesi de kentin önemli duraklarından biridir.

Bükreş gezi rehberi