Burkina Faso Batı Afrika’da yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Eski bir Fransız sömürgesi olan Burkina Faso bağımsızlığını 1960 yılında kazanmıştır. Bağımsızlık döneminden sonra bir süre siyasi istikrarsızlık yaşayan ülkede 1983 yılında devrim yapılmış; bağımsızlık döneminde Yukarı Volta olarak kurulan ülkenin adı Burkina Faso olarak değiştirilmiştir. Küçük bir alanı kaplayan ülkede 18 milyonu aşkın insan yaşamaktadır. Resmi dili Fransızca olan Burkina Faso’nun başkenti ise Ouagadougou’dur. Son zamanlara kadar Afrika’nın en güvenli ülkelerinden biri olan Burkina Faso, yıl içinde az sayıda turist ağırlasa da bir Batı Afrika ülkesini keşfetmek isteyen ve Afrika kültürü ve müziği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için mükemmel bir yer.

BURKİNA FASO'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Burkina Faso hava durumu

Burkina Faso tropikal bir iklime sahiptir. Yıl içinde üç farklı iklim görülür. Kasımdan şubat ayına kadar geçen süre kuru ve serin, marttan mayısa kadar geçen süre sıcak ve kurak, hazirandan ekime kadar geçen süre ise sıcak ve yağışlıdır. Burkina Faso’yu ziyaret etmek için en uygun dönem kasım ve şubat ayları arasında kalan kuru ve serin dönemdir. Çölden gelen Harmattan rüzgarları nem oranını azaltırken sıcak havaları da hafifletici etki yapar. Bu aylarda maksimum sıcaklık 29 derecedir. Mart, nisan ve mayıs ayları 40 dereceyi bulan sıcaklıklar yüzünden pek tercih edilmez.

BURKİNA FASO'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Burkina Faso görülecek yerler

Burkina Faso, Afrika kültürünü deneyimlemek için eşsiz bir yerdir. Ülke sınırları içinde 60 farklı etnik grup yaşamaktadır. Her biri kendi kültürünü yaşatan bu kabileler sayesinde geleneksel müzik ve dansları keşfedebilir; maskeli görsel şölenlere katılabilirsiniz. Batı Afrika’nın müzik cenneti olarak bilinen ülkede çok sayıda festival düzenlenir. Uluslararası Hip Hop Kültürü Festivali, Sanatlar ve Maskeler Festivali ve Ulusal Kültür Haftası ilginizi çekebilecek etkinlikler arasında gösterilebilir. Banfora’da yer alan Sindou Zirveleri‘nde ise olağandışı kaya oluşumlarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Burkina Faso gezi rehberi