Yılın o mevsimi geldiğinde herkes kendisinden bahseder. Bu sene gidecek olanlar heyecanlı, gidemeyecek olanlar ise geçen senelerin heyecanını #tbt’lerle paylaşırlar. Festivalden de öte, organizatörlerinin de deyimiyle bir “toplum ve sanat deneyi” olan Burning Man, her yıl ağustos – eylül aylarında Nevada’nın Black Rock Çölü’nde geçici olarak kurulan Black Rock City’de gerçekleştirilen bir etkinliktir. Bu sene 26 Ağustos ve 3 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Burning Man, birçok festivalseverin, birçok sanatseverin adeta ruhanî görevlerini yerine getirmek üzere toplandıkları bir yer olacak her zamanki gibi.

Çölün ortasında kurulmuş bir vaha, hiçliğin göbeğinde kurulmuş bir hayal şehri, Burning Man, festival boyunca bünyesinde birçok sanat dalını, görselliği barındırıyor ve katılımcılara dünya dışı bir hafta sunarak zaman ve mekan kavramlarını eğip büküyor.

İlk Burning Man

1986 yılında Larry Harvey ve birkaç arkadaşının anlık yaratıcılıklarıyla yaptıkları insan figürünü San Francisco’da Baker Beach’te yakarlar ve bu deneyim kendi yıllık ritüelini bir sonraki sene yüzlerce insanla oluşturur. Derken Harvey’nin öncülüğünde bugünkü yetmiş binden fazla insanın bir araya geldiği Black Rock Çölü’ne taşınır ve yeryüzünün en misafirperver, en sıcakkanlı, en sevgi dolu şehirlerinden birini kurarlar: Black Rock City.

Birçokları için on temel ilke üzerine kurulan ruhani bir tören, Burning Man. Bu on ilke şu şekilde;

  1. Radikal Kapsayıcılık: Herhangi biri Burning Man’in bir parçası olabilir.
  2. Karşılıksız hediye: Burning Man’in en temel eylemlerinden biri, herhangi bir karşılık vermeden, bir başkasına, tamamen yabancı olan birine hatta sadece onu mutlu edebilecek bir şey yapma ya da verme üzerine kurulu.
  3. Meta olmaktan çıkarma: Ticarî sponsorluklardan, reklamlardan uzak, tüketim toplumunun yarattığı çılgınlıktan uzak bir anlayış yaratmak.
  4. Radikal kendine güven: Her bireyin kendi öz kaynaklarını keşfedip onlara güvenmesi.
  5. Radikal ifade özgürlüğü: Her türlü özgürlüğe açık olup her türlü ifadeyi dile getirebilme özgürlüğü.
  6. Ortak Çaba: Burning Man’in yarattığı ortam üretimde, çalışmada, iletişimde beraberliği destekliyor ve herkesin ortak bir çabayla birbirlerini bir şeyler üretmeye desteklediği bir dünyada yaşama fikrini ortaya atıyor.
  7. Medenî Sorumluluk: İçinde bulunduğumuz modern toplumun değerlerine sahip çıkarak katılımcıların özgürlüklerini medeni ve toplumsal bir sorumluluk çerçevesinde yaşamalarını ön gören ilkedir.
  8. Geride İz Bırakma:000 kişi, orta boy bir kasaba. Bir hafta boyunca neredeyse hiç uyumadan, bir çölün ortasında eğlenen bir grup eğer ki çölün ve doğanın onlara verdiği bu armağana iyi bakmazlarsa bu hayal kısa süreli bir rüyadan ibaret olur. Bu ilkeyle amaç Black Rock şehrini bir dahaki seneye daha iyi kurabilmek için üzerine kurulduğu doğayı ilk seferkinden daha iyi bir şekilde bırakmak.
  9. Katılım: Herkesin bu oyuna katılım hakkı vardır ve başkalarının katılım hakkı sonuna kadar korunmalıdır.
  10. Doğrudanlık: Dolaysız bir şekilde bu deneyimi deneyimlemek. Hiçbir fikir burada bulunmanın önüne geçemez. Şimdi ve burada.

Bütün bu prensipler okunduğunda bile Burning Man başlı başına heyecan verici bir yere dönüşüyor. Burning Man para ve zamanın hayal mahsulü olduğu bir yetişkin kampı. Bu kampta katılımcılar kendilerine çılgın gelebilecek fikirlerini özgürce gerçekleştirebiliyor, başkalarının fikirlerinden ilham alabiliyor.

Sanatın Kalbi

Burning Man, Amerika’da İşçi Bayramı hafta sonuna denk gelir. Bütün sene çalışmış kollar doğrudan sanatsal üretime sıvanır ve sonuç dünyanın en büyük etkileşimsel sahnesi olur. Sihirli halıdan arabalar, ateş püskürten ejderhalar, 18. yüzyıldan kalma karaya oturmuş gemi replikaları ve katılımcıların hayal güçlerinin de ötesinde sanatsal üretimler.

Burning Man’e nasıl gidilir?

Burning Man’e doğrudan ulaşım yok. Oraya ulaşabilmek için birçok yol var. Black Rock şehrine en yakın büyük şehir olan Reno’ya aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkün. Fakat Burning Man’e gitmek başlı başına Burning Man deneyiminin başlangıcıdır. Bu deneyimi yaşayabilmek için oraya giden yol gruplarıyla anlaşıp yola çıkmak gerekir. Bunun öncesinde ise kalınacak bir kamp bulmak gerekebilir. Kamplarla buluşabilmek içinse kampların Facebook gruplarına göz atmakta fayda var.

Burning Man’a giderken unutulmaması gerekenler

Burning Man’in çölün ortasında olduğunu unutmamakta fayda var. Dolayısıyla katılımcıların yanlarında kendilerine ait bir su şişesi bulundurmaları öneriliyor. Bir hafta boyunca etkinliklerden, sıcaktan susuz kalan bünyelerin mutlaka susuzluğunun giderilmesi gerekiyor. Güneş kremi, gözlük, şapka, güneşe uygun ayakkabı ve kıyafetler de ayrıca özenle götürülmesi gerekenlerden.

Çadır, mat, böcek kovucu, yemek yapma ekipmanları gibi hayati unsurlardan oluşan ufak bir kampçı çantası bir haftalık kamp boyunca yetecektir.