Burundi, Orta Afrika ile bazı kültürel ve coğrafik bağlara sahip olsa da küçük bir Doğu Afrika ülkesidir. Komşuları Ruanda, Tanzanya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti olan Burundi, 10 milyon civarında nüfusa sahiptir. Dünyanın en az gelişmiş on ülkesi arasında yer alır. Bunun en büyük nedenleri ise iç savaşlar, yolsuzluk, eğitim yetersizliği ve istikrarsız politik yapıdır. Kobalt ve bakır gibi doğal kaynaklara sahip olan ülkenin diğer gelir kaynaklarını kahve, şeker ve çay oluşturur.

BURUNDİ'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Burundi hava durumu

Burundi karayla çevrilmiş bir ülke olsa da güneybatı bölgesinin büyük bir bölümü Tanganyika Gölü kıyısında yer alır. Ülke genel olarak tropikal dağlık bir iklime sahiptir. Sıcaklık rakıma göre bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Burundi’nin merkez düzlüğünde ortalama 20 derecelik sıcaklığa sahip hoş bir serin hava hâkimdir. Ülkenin en sıcak bölgesi 23 derece ile Tanganyika Gölü civarları iken yüksek dağlık alanlar 16 derece ile en soğuk havalara sahiptir. Yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir iklime sahip olan Burundi’yi 25 derece sıcaklık ortalamasına sahip yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Ekvatoral iklime sahip olmasına rağmen yükseklikten dolayı ılımanlığın arttığı ülkede en yağışlı dönemi şubat ve mayıs ayları oluşturur.

BURUNDİ'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Burundi’de görülecek yerler

Başkent Bujumbura’da yer alan Gitega mutlaka görülmesi gereken büyük bir pazar alanıdır. Eski zamanlardan kalma aletlerin ve resimlerin yer aldığı Gelenekler Müzesi de görülmeye değer yerlerden.  Ayrıca Burundi’de vahşi yaşamı yakından inceleyebileceğiniz ulusal parklar ve doğal yaşam alanları bulunuyor.

Burundi gezi rehberi