Busan, Doğu Asya’da yer alan Güney Kore’nin, başkenti Seul’dan sonra ikinci büyük şehridir. Nüfusu 3.6 milyon civarındadır. Güney Kore’nin en büyük endüstri şehri olan Busan aynı zamanda ülkenin en büyük limanına sahiptir. Liman aynı zamanda dünyanın en büyük kargo tonajına sahip 5. limanıdır. Bölgenin ekonomik, kültürel ve eğitim merkezi olan şehir, Kore’nin en büyük plajına ve en uzun nehrine sahiptir. Şehirde bulunan tapınaklar, müzeler, parklar, plajlar ve doğal güzellikler şehrin çekici unsurları arasındadır.

1999 yılından bu yana düzenlenen ve 2001 yılında Busan Bienali adını alan görsel sanatlar organizasyonu eylül ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bienalde, sergilerin yanı sıra çeşitli yerel etkinlikler de takip edilebilir. Busan Uluslararası Çocuk ve Genç Film Festivali ise ağustos ayında gerçekleşmektedir. Yarışmanın olmadığı film festivalinde çocuklar için yapılmış filmlerin gösterimleri yapılırken genç yönetmenlere platform oluşturulmaktadır.

BUSAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?Busan Hava Durumu

Kore Yarımadası’nın en güneybatı noktasında yer alan Busan’da nemli tropikal altı iklimin daha serin biçimi hâkimdir. Aşırı sıcak ve soğuk oldukça nadir görülmektedir. En yüksek sıcaklık 37.7 derece 14 Ağustos 2016’da; en düşük sıcaklık -14 derece ise 13 Ocak 1915’te ölçülmüştür. Mayıstan temmuz ayına kadar; yani ilkbaharın sonu ile yazın başlangıcı arasındaki dönemde, Busan’ın havası okyanusun etkisinden dolayı iç kesimlere nazaran daha serindir. Yazın sonu ve sonbaharın başlangıcı ağustos ve eylül aylarında da hava genelde nemli, sıcak ve yağmurlu olmaktadır. Bu dönemde şehirde tayfunlar da görülebilmektedir.

15 Eylül 1959’da Busan’a vuran Süper Tayfun Sarah, şehrin sahil kesimine vurmuştur ve feci bir yıkıma sebep olmuştur. Alışıldık olmayan bir biçimde ise 2003’te şiddetli bir fırtına çıkmıştır ve can kaybına sebep olup, gemilere ve binalara zarar vermiştir. Busan’da ekim ve kasım ayları havanın en rahat hissettirici şartlara sahip olduğu dönemdir. Bu aylarda gökyüzü açıktır ve sıcaklıklar hoş seviyelerdedir. Kış ayları ise soğuk, nispeten kuru ve rüzgârlıdır. Fakat bu mevsimde, Kore’nin kuzeyi haricindeki diğer bölgelere göre hava daha ılımandır. Busan ve çevresi, konumundan dolayı Kore’de en az kar yağışının görüldüğü bölgedir. Yılda ortalama 5 gün kar yağmaktadır. Busan, deniz tatili için ağustos ve eylül aylarında ziyaret edilebilir. Bu dönemin yanı sıra ekim ve kasım ayları da şehir gezintisi için uygun hava şartları sunmaktadır.

Busan’da Görülecek Yerler

Nampo-dong, ticari ve turistik açıdan önemli bir sokak ve bölgedir. Şehrin güneyinde yer alan Nampo-dong, Yeongdo Bölgesi ile bir köprüyle bağlanmaktadır. Mağazaları, kafeleri, restoranları, sanat eserleri ve sergileriyle Nampo-dong, şehrin merkezi olarak değerlendirilmektedir.

Gamcheon Kültür Kasabası ise Kore Savaşı sırasında bölgeye gelen dört bin Taegeukdo dinine mensup mültecinin oluşturduğu bir yerleşimdir. Günümüzde yirmi bin civarında nüfusa sahip kasaba sahip olduğu güzel mimarinin yanı sıra tepedeki konumuyla da eşsiz bir manzaraya sahiptir.

Busan Gezi Rehberi İçin: