Orta Afrika’da yer alan Çad, yarı kurak Sahra sahanlığında bulunan ülkelerden biridir. Tarım sayesinde 2000 yılı aşkın yerleşim geçmişine sahip olan bu ülkenin 13 milyona yaklaşan bir nüfusu vardır. Geçmiş dönemlerinde Fransız sömürgesi altında kalmıştır. Çad nüfusunun yaklaşık yarısı Müslüman iken yüzde 35’ini ise Hristiyanlar oluşturur. Ülkede en çok konuşulan diller Fransızca ve Arapça’dır.

ÇAD'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Çad hava durumu

Ortasından Sahra kuşağı geçen Çad’da üç adet iklimsel bölge bulunur. Sahra iklimine sahip olan kuzeyde sıcak, kurak ve neredeyse yağışsız bir iklim görülür. Gece ve gündüz sıcaklık farkının yüksek olduğu bu kesimde tipik bir çöl ikliminden bahsedilebilir. Ülkenin orta kesimlerinde hissedilen iklimde ise uzun bir kuraklık dönemi ve kısa bir yağışlı dönem gözlenir. Bir diğer farklı iklime sahip güney kesimde ise ekvatoral yağmur kuşağının getirmiş olduğu havalar hâkimdir. Haziran ve ekim ayları arasının yağmurlu geçtiği güney bölgesinde kasım ve mayıs ayları arası kurudur. Yağmurdan önce hava sıcaklığının 40 dereceye kadar ulaştığı da gözlemlenmiştir.

Çad’a gitmek için en uygun dönem havaların serin ve yağışsız olduğu kış dönemidir. Sıcaklıkların 20 ve 25 derece arasında değiştiği bu dönem kasım ve mayıs ayları arası olarak da esnetilebilir. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların 45 derecelere ulaşması seyahati zorlaştırabilir. Hem yüksek sıcaklıklar hem de yoğun yağışlar sebebiyle yaz ayları Çad’ı ziyaret etmek için önerilmez.

ÇAD'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Çad’da görülecek yerler

Başkent N’Djamena bulunan Ulusal Müze’yi, Zaokuma Ulusal Parkı’nı ve Guelta d’Archei’yi ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Guelta d’Archei’de Nil timsahı, çöl devesi gibi çok sayıda hayvan türü bulunur.

Çad gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK