Cartagena, Kolombiya’nın kuzeyinde bir liman şehridir. Bolivar Bölgesi’nin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 1 milyondur. Cartagena Kolombiya’nın 5. en büyük, bölgeninse en büyük 2. şehridir. Şehirde ana geçim kaynağı turizmdir. Şehrin tarihi oldukça gerilere gitmekte, ilk yerleşimler M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Şehrin batısında Karayip Denizi’ne kıyısı vardır. 1533’te İspanyollar Cartagena’ya koloni kurmuşlardır. Bu bölgeden başlayarak İspanyollar kolonilerini genişletmişlerdir. Şehirdeki Cartagena Kalesi ve Cartagena şehir merkezi UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Şehir koloni döneminden kalma duvarlarla çevrilidir.

Kolombiya’nın en önemli müzik festivali Cartagena Uluslararası Müzik Festivali ocak ayında klasik müzik severler için oldukça ilgi çekici bir festivaldir. Festivalde 10 gün boyunca konserler, konferanslar ve atölyeler düzenlenmektedir. Cartagena’da yazı yaşamak için haziran ve temmuz aylarında düzenlenen Yaz Festivali dönemi takip edilebilir. Aralık ayında düzenlenen Ayın Altında Caz Festivali ise şehrin tarihi atmosferinde caz müziğe kulak vermek için etkileyici bir deneyim olabilir.

Cartagena Hava Durumu

Cartagena tropik bir iklime sahiptir. İklimi sıcak ve ılımandır. Cartagena’da iki tip mevsim görülür; yağışlı ve kuru mevsim. Kış aylarında yaz aylarına oranla çok daha yoğun yağışlar görülmektedir. Sıcaklıklar her ay genelde yüksek seyretmektedir. Yıllık en yüksek ortalama sıcaklık 31 derece civarı, yıllık ortalama en düşük sıcaklık ise 25 derece civarıdır.

Ölçülen yıllık ortalama sıcaklık ise 15 derecedir. Yıllık ölçülen ortalama yağış ise 584 milimetredir. Yağışların en az görüldüğü ay ocak ayıdır. Ocak ayında şehre düşen yağış miktarı 2 milimetredir. En fazla yağış ise 149 milimetre ile haziran ayında düşmektedir. Cartagena’nın yağışlı sezonu temmuz ve kasım ayları arasıdır. Yağışsız geçen aylar ise aralık ve haziran ayları arasıdır. Turist kalabalığının çok olmadığı ve yağışların da fazla görülmediği aylar nisan ve mayıs ayları ziyaret etmek için uygun aylar olarak değerlendirilebilir.

Cartagena’da Görülecek Yerler

Cartagena tarihi sokakları, renkli meydanları ile gezmenin oldukça zevkli olduğu turistik bir şehir. Eski şehir bölgesi Calmalari ve San Diego mahallelerinin dikey sokaklarında renkli binaların ve balkonların görsel zevkine varmak mümkün.  Cartagena’yı yüksekten seyretmek üzere San Felipe de Barajas Kalesi’ne çıkılabilir. Şehrin sıcağından uzaklaşıp biraz serinlemek ve manzaranın tadını çıkarmak için görülmesi gereken yerler arasına eklenebilir.

Renkli bir meydan olan Plaza de la Merced Meydanı’nda ise Plaza San Diego, Adolfo Meija Tiyatrosu görülebilir. Çağdaş Sanat Müzesi (Museo de Arte Moderno) ufak bir müze fakat 1950’lerden Kolombiyalı sanatçıların çarpıcı eserlerinin izlemek mümkün. Surların dışında kalan Getsemani Mahallesi ise lokallerin, tek katlı kolonyal evlerin, duvarlardaki yaratıcı grafitilerin, yerel ve salaş restoranların yer aldığı bir bölge. Şehrin yerel sakinlerinin yaşam tarzına şahit olmak için görülmesi gereken yerler arasına eklenebilir.

Cartagena Gezi Rehberi