Cezayir ülkesinin aynı isme sahip başkenti olan Cezayir şehri, tarihi ve turistik bir kenttir. Önemli bir liman kenti olan Cezayir, Akdeniz’in kıyısında yer alıyor. Neredeyse bin yıllık yerleşim geçmişine sahip olan kentte 3 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Yerel dilde El-Djazair olarak da bilinen Cezayir’de en çok kullanılan diller Berberice, Arapça ve Fransızcadır.

CEZAYİR ŞEHRİ'NE NE ZAMAN GİDİLİR?

Cezayir şehri hava durumu

Akdeniz turizminin en işlek kavşaklarından biri olan Cezayir, tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kıyı şeridinde yer alan kentte yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları ise yağışlıdır. Ekim ve nisan ayları arasında yoğun yağışların görüldüğü kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yaz dönemidir. Bu dönemde sıcaklıklar 22-25 derece arasında değişmektedir. Doğal güzellikleri ve tarihi alanları keşfe çıkmak için harika bir atmosfer sunan bu aylarda kenti gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. Denizel iklime sahip olduğu için bunaltıcı sıcaklıkların fazla yaşanmadığı Cezayir’i ziyaret etmek için diğer alternatif dönem ise ilkbahardır. İlkbahar döneminde daha ılıman bir iklime sahip olan kentte az da olsa yağış görülür.

Cezayir şehrinde görülecek yerler

Şehir merkezinde yer alan Şehitler Anıtı, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan tarihi Casbah kenti, Osmanlı saltanatı döneminde inşa edilen 350 yıllık El-Cedid Camii kentte mutlaka görülmesi gereken turistik noktalardandır. İstanbul’dan direkt ulaşımın sağlanabildiği kentte, şehir içi ulaşım da metro sayesinde oldukça rahattır.

Cezayir şehri için gezi rehberi