Chicago, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2,695,598) en büyük üçüncü şehridir. Illinois eyaletinde Michigan Gölü‘nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir. Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra, çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.

Chicago Bulls basketbol takımı tüm dünyada en iyi basketbol takımı olarak çok popülerdir ve özellikle dünyanın en iyi basketbol oyuncularını içinde bulundurduğu için büyük bir ün yapmıştır. Michael Jordan ve yeni yıldız oyuncu Derrick Rose dünyaca ünlü oyuncularıdır. Bu takımın ev sahipliği yaptığı “United Center” adlı kapalı spor salonu Chicago’nun “Yakın Batı Taraf” semtindedir ve bu spor sezonu ekim sonundan nisan başına kadar devam etmektedir.

Chicago’da bir çok etkinlik düzenlenmektedir. Ocak ayında Sketch Komedi Festivali, şubat ayında Chicago Restaurant Haftası ve Theater Haftası düzenlenmektedir. Yaz aylarının oldukça hızlı geçtiği şehirde haziran ayında Crossroads Gitar Festivali, Chicago Pride Festivali ve Bluse Fest ve Gospel Fest, temmuz ayında Taste of Chicago, Chicago Festivali, Ale Festivali ve Chicago Yaz Festivali düzenlenir. Eylül ayında seyahat edecekler ise Chicago Jazz Festivali’ne, EXPO Sanat Haftası’na veya EXPO Chicago’ya katılabilirler.

CHICAGO’YA NE ZAMAN GİDİLİR?Chicago’da Hava Durumu

Dört mevsimin de yaşandığı şehirde nemli karasal iklim özellikleri görülmektedir. Yazlar nemli ve sıcak kışalr ise karlı ve soğuk geçmektedir. Şehri gezmek için en uygun zamanlar nisan ve ekim ayları arasında kalan zamanlardır. Yılın en soğuk ayı sıfırın altında 4,6 derece ile kar yağışlı ocak ayı iken yılın en sıcak ayı 23,3 derece ile temmuz ayıdır. Nemden dolayı ağırlaşan hava genelde yağış olarak kendini göstermektedir. Genellikle haziran ve eylül ayları arasında yüzünü net gösteren güneş diğer aylarda pulu ve kapalı havalarda kendini saklayabilir. Ekim ayında yağmur alan şehir kasım ve nisan ayları arasında kar yağışıyla yaşamaktadır. Yıllık ortalama sıcaklık 10 derecedir.

Chicago, kışın bambaşka bir ruha bürünmektedir. Ayazıyla ünlenen kente bir gazetecinin kazandırmış olduğu “Rüzgârlı Şehir” lakabının sebebinin kışın Michigan Gölü’nden esen soğuk rüzgâr olduğu sanılmaktadır. Havanın ısınmasıyla birlikte şehrin büyük bölümünü kaplayan parklar ve göl kıyısındaki plajlar piknik yapanlarla dolar. Plajlarda voleybol oynamak, gölde yüzmek, yelken ve sörf yapmak ve kanallarda tekne gezileri yapmak keyifli vakit geçirmek isteyenler için ideal seçim olacaktır. Michigan Gölü, Kuzey Amerika’nın en büyük üçüncü, dünyanın en büyük altıncı tatlı su gölüdür. Gölün dibinde, Navy Pier denilen yerin Deniz Kuvvetleri tarafından kullanıldığı zaman yapılan tatbikatlarda düşen 200 adet II. Dünya Savaşı uçağı ve çeşitli sebeplerde batan binlerce gemi batığı bulunmaktadır. Bu batıkları altı camlı gemi turları ve özel dalış turları ile görmek mümkündür.

Chicago’da Görülecek Yerler

Chicago’ya seyahat ettiğinizde dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Willis Kulesi’ni, göl kenarında yer alan eğlence mekânlarıyla dolu olan Navy Pear’ı, şehrin merkezi kabul edilen iş merkezlerinin kalbi olan Downtown’u ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

Chicago’da Gezi Rehberi İçin