Christchurch, Büyük Okyanus’un güneyinde bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın bir şehridir. 400,000’e yakın nüfusu ile Güney Adası’nın en kalabalık, Yeni Zelanda’nın ise 3. en kalabalık şehridir. Şehir, adanın Banks Yarımadası’nda kıyı şeridinde konumlanmıştır. Atmosferiyle İngiliz şehirlerini andıran Christchurch, Büyük Okyanus’un güneyindeki Chatham Adaları’na ve Antarktika’ya geçiş güzergâhında yer almaktadır. Christchurch,  kayak merkezlerine çok kısa sürede ulaşılabilecek bir mesafede yer aldığından turistik açıdan ilgi toplayan bir şehirdir. Christchurch, bahçeleri, parkları, yeşil alanları ve tam ortasından akan Avon nehri ile bahçeler şehri anlamına gelen “The Garden City” adıyla da anılmaktadır.

300 yerel, ulusal ve uluslararası bira üreticisinin bir araya geldiği Great Kiwi Biraz Festivali, Asya, Avrupa ve Yeni Zelanda yapımı biralarının tadılabileceği bir festivaldir. Festival, ocak ayında takip edilebilir. Müziğin, çocuk aktivitelerinin, yiyecek ve içeceğin bir arada olduğu New Brighton İlkbahar Müzik Festivali, kumsalda gerçekleşen bir etkinliktir. Festival, kasım ayında gerçekleşmektedir.

CHRISTCHURCH’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Christchurch Hava Durumu

Christchurch’te, ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Şehirde yazlar ılıman, kışlarsa serin geçmektedir ve yıl boyunca düzenli bir şekilde hafif yağmur yağışı görülmektedir. Ocak ayında gün içinde yüksek sıcaklık ortalaması 22 dereceyken, temmuz ayında 11.3 derecedir. En yüksek sıcaklıklar aralık, ocak ve şubat aylarında yaşanmaktadır. Bu dönemde sıcaklıklar gün içinde ortalama 15 ile 17 derece arasındadır. Nisan ayında sıcaklıklar düşmeye başlar ve mayıs ile eylül ayları arasında gün içindeki sıcaklıklar ortalama 10 derecenin altında seyreder. Ekimden itibaren ise sıcaklık 10 derecenin üstüne çıkmaya başlar. Yaz mevsimi ise genelde sıcak geçmektedir. Bu mevsimde kuzeydoğudan gelen deniz esintisi, şehirde kendini hissettirmekte ve dereceyi ılıman seviyelere indirmektedir. 1973 yılının şubat ayında havanın 41.6 dereceye ulaştığı ölçülmüştür.

Şehirde görülen belirgin hava olaylarından sıcak fön rüzgârları, ara sıra fırtına gücüne ulaşabilmekte ve mülklere ufak çapta zararlar verebilmektedir. Birçok şehirde olduğu gibi Christchurch’ün de şehir merkezindeki sıcaklık, çevredeki kırsal kesime göre birkaç derece yüksektir. Kış mevsiminde ise şehir geceleri 0 derecenin altında sıcaklıklar yaşamaktadır. Yılın ortalama 80 günü, yer buz örtüsü ile kaplı kalmaktadır. Kar yağışı ise yılda 3 kez görülebildiği gibi, karın hiç yağmadığı yıllar da yaşanmaktadır. Şehirdeki en düşük sıcaklık -7.1 derece, 18 Temmuz 1945 yılında ölçülmüştür. Kış sporlarının da yaygın olduğu Christchurch’ü ziyaret etmek için, yılın her dönemi tercih edilebilir.

Christchurch’te Görülecek Yerler

Şehrin banliyösü Harewood’da yer alan Uluslararası Antarktika Merkezi (International Antarctic Centre), içinde birçok birimin yanı sıra Antarktika Cazibe Merkezi’ni barındırmaktadır ve şehrin görülmesi gereken başlıca yerlerindendir. Antarktika üzerine sergilerin açıldığı bu merkezde barlar ve restoranlar da bulunmaktadır.

Şehrin tarihi bölgesinde bulunan ve 1863 yılında yapılmış Christchurch Botanik Bahçesi, İngiltere prensi Prens Albert ile Danimarka Prensesi Alexandra’nın evliliği onuruna yapılmıştır. 21 hektarlık bir bölgeyi kaplayan botanik bahçesi, birçok endemik bitki çeşidini görmek ve orman güvercinlerini izlemek üzere ziyaret edilebilir.

Christchurch Gezi Rehberi İçin