Cibuti kuzeyinde Eritre, güneyinde ve batısında Etiyopya ve güneydoğusunda Somali ile sınır komşusu olan bir Doğu Afrika ülkesidir. Cibuti’nin aynı zamanda Kızıldeniz’e ve Aden Körfezi’ne de kıyısı vardır. 1977 yılında Fransa’dan bağımsızlığını elde eden Cibuti’nin nüfusu yaklaşık olarak 900 bindir. Başkenti ülkeyle aynı ismi paylaşan Cibuti kenti olan ülkenin resmi dilleri Arapça ve Fransızcadır. Cibuti halkının yüzde 95’i Müslümandır. Cibuti topraklarının büyük kısmı ekilemeyen boş arazilerden oluşur.

CİBUTİ'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Cibuti hava durumu

Cibuti’de iki mevsime ayrılan sıcak bir iklim bulunmaktadır. Ekim ve nisan ayları arasını kapsayan dönem nemli ve rüzgârlı geçen serin dönemi temsil eder. Mayıs ve eylül ayları arasında kalan dönem ise sıcak sezonu oluşturur. Özellikle haziran ve ağustos ayları arasında 45 dereceyi bulan hava sıcaklıkları gözlenebilir. Cibuti’yi ziyaret etmek istiyorsanız en ideal dönem kasım ve nisan ayları arasında kalan serin mevsim olacaktır. Bu periyod süresince ortalama sıcaklık 25 derece civarında seyreder. Genel olarak yağışsız bir iklime sahip olan Cibuti’de bu aylarda da yağışlar nadiren görülür.

CİBUTİ'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Cibuti’de görülecek yerler

Cibuti’de gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler sınırlı olsa da ilginizi çekebilecek şeyler bulmak oldukça kolaydır. Ülkenin en popüler turizm merkezlerini Abhe Gölü ve Assal Gölü oluşturur. Etiyopya sınırında yer alan Abhe Gölü kireç taşı bacalarıyla ünlü olan ıssız ve tenha bir göldür. Assal Gölü’nün en ilginç özelliği ise deniz seviyesinden 157 metre aşağıda bulunmasıdır. Bu özelliğiyle dünyanın en alçak ikinci Afrika’nın ise birinci noktasını oluşturur. Ayrıca bu göl, Antarktika dışında dünyadaki en tuzlu göldür. Cibuti’nin en popüler aktivitelerinden biri ise tüplü dalıştır. Ülkenin kurak peyzajına rağmen su altında çeşitli yaşam formlarını inceleyebileceğiniz birkaç resif bulunmaktadır.

Cibuti gezi rehberi