Cidde, Suudi Arabistan’ın batısındaki Kızıldeniz kıyısında bulunan bir kenttir. 3,4 milyonluk nüfusuyla ülkenin en büyük ikinci kenti konumunda olan Cidde aynı zamanda Suudi Arabistan’ın en büyük ticari kentidir. Yüzyıllar boyu liman ve ticaret kenti olmuş Cidde’de nüfus da oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Krallık içinde alışveriş bölgeleri, restoranları ve kafeleriyle bilinir. İslam’ın iki kutsal kenti olan Mekke ve Medine’ye ana giriş noktalarından biri olan bu kent; kaliteli otelleri ve sahilleriyle de ünlüdür.

CİDDE'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Cidde hava durumu

Ekimden başlayıp mart ayına kadar süren kış dönemi, Cidde’yi ziyaret etmek için en uygun dönemdir. Bu mevsimde ortalama sıcaklıklar 20-30 derece arasında değişir. Yaz aylarında 40 dereceyi aşan bunaltıcı sıcaklıklar gözlenir. Ülkenin en önemli festivali olan “Cidde Farklıdır” anlamına gelen Jeddah Ghir Festivali yaz aylarında düzenlenir. Cidde dünyanın dört bir yanından gelen milyonlarca Müslümanın her yıl hac ibadeti yapmak için gittiği Mekke’ye açılan kapıdır. Hac dönemlerinde oldukça yoğun trafiğe sahip olan kenti ziyaret etmeniz önerilmez.

CİDDE'YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Cidde’de görülecek yerler

Dünyanın en büyük çeşmesi olan Kral Fahd Çeşmesi başlıca turistik noktalardandır. Kentin en önemli merkezi ise eski şehir bölgesi olan al-Balad’dır. Geleneksel pazarların ve Cidde’nin ünlü çok katlı mercan evlerinin bulunduğu al-Balad mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Tüplü dalış gibi etkinlikleri gerçekleştirebileceğiniz kentte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz tema parkları ve doğal parklar da bulunuyor.

Cidde gezi rehberi