Doğu Asya’da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, 1,36 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Doğu Çin Denizi, Sarı Deniz, Güney Çin Denizi ve Kore Körfezi’ne kıyıları bulunan Çin’in toplamda 14 ülkeye sınırı vardır. Bu da ülkenin ne denli geniş olduğunun bir kanıtı niteliğindedir. 5000 yıllık tarihe sahip Çin medeniyeti, Deng Xiaoping’in reformlarıyla başlatılan ekonomik patlamalar sayesinde dünyanın en büyük güçlerinden biri haline gelmiştir. Çin Uygarlığı dünyanın en köklü uygarlıklarından biridir. Kâğıt, barut pusula ve matbaacılık gibi dünya tarihine yön veren buluşlar Çin medeniyetinin insanlığa birer hediyesidir. Devasa nüfusuyla insanların zihninde bir kaos ortamı izlenimi veren Çin’de 292 farklı dil konuşuluyor. Başkenti Pekin olan ülkenin diğer önemli şehirleri ise Şangay, Hong Kong, Wuhan, Chongqing ve Guangzhou’dur.

Köklü ve bir o kadar da renkli bir kültüre sahip Çin Halk Cumhuriyeti, bu kültürün bir yansıması olarak çok sayıda festival ve geleneksel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin kültürel dokusunu tanıyıp birebir deneyimleyebilmek için seyahatinizi bu etkinlik ve festival dönemlerine denk getirerek organize edebilirsiniz.  Bu festivallerden en popüleri Çin Yeni Yılı kutlamalarıdır. Kutlamalar boyunca sokaklar rengarenk bir görünüm kazanır. Kutlamalar kapsamında ülkenin pek çok yerinde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Şubat ya da mart ayında düzenlenen Fener Festivali, nisan ayında düzenlenen Ching Ming Festivali, Dragon Festivali olarak da bilinen Duanwu Bayramı, ülkenin önemli kültürel etkinliklerinden biridir. Bu dönemlerde ülkeye gitmeniz kültürel dokuyu yakından tanımanız açısından önemlidir.

Çin hava durumu

Çin, çok büyük bir ülke olduğu için “Çin’e gitmek için en uygun dönem nedir?” sorusunun basit bir cevabı bulunmamaktadır. Gitmek istediğiniz bölgeye ve yapmak istediğiniz aktivitelere göre yılın farklı zamanlarında Çin’e gidebilirsiniz. Bu açıdan gitmeden önce etraflıca bir planlama yapmanız önerilir. Çin’de muson, tropikal savan, çöl, kurak ve karasal olmak üzere çok farklı iklim türleri gözlenir. Ancak birçok turistin hemfikir olduğu nokta Çin’e gitmek için en uygun zamanın ekim ayı olduğudur. Bu ayda ülkenin büyük bölümü ılıman ve sıcak iklime sahipken, yaz aylarında görülen muson yağmurları son bulmuş olur. Bu da kolay hareket edebilmenizi sağlamaktadır. Pekin, Şangay ve Hong Kong gibi cazibe merkezlerini ziyaret etmek için de en uygun ay ekimdir. Ekim ayı nispeten pahalı bir ay olsa da temmuz ve ağustos aylarına göre daha ucuzdur. Çin’de yaz ayları oldukça sıcak geçerken muson yağmurları ve tayfunlar gözlenir. Hava sıcaklıkları zaman zaman 35 derecenin üzerine çıkar. Ancak Tibet gibi dağlık bölgeleri ziyaret etmek istiyorsanız yaz mevsimi en uygun dönemdir.

Çin’de görülecek yerler

Çin’de binlerce turistik cazibe merkezi bulunuyor. Sayfalara sığmayacak kadar çok olan gezilecek yerlerden bazıları; 8000 km’den uzun olan antik duvar Çin Seddi, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tropikal bir cennet adası olan Hainan, dev pandaların habitatı Jiuzhaigou Doğa Koruma Alanı ve farklı bir dünya izlenimi veren Tibet’tir.

Çin Halk Cumhuriyeti gezi rehberi