ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Riverside kentinde bulunan ve dünyanın sayılı açık hava müzik ve sanat festivallerinden biri olan Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali her yıl nisan ayında iki hafta sonunda (13-15 ve 20-22 Nisan 2018) gerçekleşmektedir. İlk yapıldığı yıl olan 1999’dan bu yana birçok müzik türünün yanı sıra çeşitli enstalasyon ve heykel başta olmak üzere daha başka sanat dallarına da ev sahipliği yapmaktadır.

İlk olarak tek günlük etkinlik olarak düzenlenen festival 2002 yılında iki günlük festival yapısına geçti. Ardından 2007 yılında bir üçüncü gün eklenerek tüm hafta sonuna yayıldı. Son alarak ise 2012 yılında bir ikinci hafta sonu eklenerek şimdiki altı günlük halini aldı. Her hafta sonu, her gün kendine has ayrı grup listeleriyle farklı türden müzik severleri bir araya getiren festival 2017 yılında 250.000’den fazla kişiye ev sahipliği yaptı.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’nde kimler sahne alıyor?

Yıllardır birçok ünlü müzisyenin uğrak yeri olan Coachella’da bu sene The Weeknd, Beyoncé, Eminem gibi isimlerin yanı sıra Jamiroquai, Kygo, Haim, The Creator gibi isimler de dikkat çekiyor. Birden fazla müzik zevkine farklı sahneleriyle ve birbirinden ünlü isimleriyle hitap eden Coachella’da çıkacak sanatçıların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali Biletleri

Biletlerinin haftalar öncesinden tükendiği Coachella’da bir hafta sonu konserleri izleyebilmek için 504 dolarlık biletlerden almak gerekiyor. Bu fiyatın içine otopark parası ve sınırsız servis kartı olan Anytime Shuttle Pass da dahil.

Sanat ve Coachella

Müziğin yanı sıra Coachella sanatın diğer dallarıyla da iç içe olan bir festivaldir. Devasa heykellerin, enstalasyonların yer aldığı festivalde her sene birbirinden farklı sanat eseri katılımcıların beğenisine sunuluyor. İçinde dünyanın en büyük disko topunun da yer aldığı bu sene yer alacak diğer sanat eserlerinin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’nde nerede kalınır?

Coachella Festivali boyunca her türlü bütçeye ve zevke göre konaklama mümkün. Lüks otellerin festivale uygun hafta sonu paketleri 3 gece 2 kişi için 3000 dolardan başlıyor.

Müzik festivali kampsız olmaz, diyenler için ise organizasyon komitesi festival alanına beş kilometreden yüz kilometreye kadar uzaklıkta olan on beş farklı kamp alanının listesini yapmış. Bu kamp alanları, lüks karavanlarıyla seyahat etmek için gezginler için birebir. Kamp alanlarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Aynı şekilde Eldorado Gölü’nün çevresinde A’dan Z’ye tam donanımlı çadırlarda da kamp yapmak mümkün. 2 kişilik bir çadırın bir hafta sonuna maliyeti 2000 dolardan başlıyor.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’ne nasıl gidilir?

Türkiye’den, festival alanına en yakın havaalanı olan Los Angeles Havaalanı’na yaklaşık 14 saatlik aktarmasız uçuşla varılabilir. Festival alanına, festivalin internet sitesinden 70 dolara alınabilen herhangi bir zamanda geçerli olabilecek Anytime Shuttle Pass’ınızı alıp doğrudan festival alanına istediğiniz an gidilebilir. Havaalanından festival alanına mesafe yaklaşık 230 kilometredir. Bu sınırsız Pass Card’la servisin geçtiği herhangi bir duraktan istenildiği sayıda yolculuk yapılabilinir.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’nde ne yenir – ne içilir?

Coachella festival alanında birbirinden farklı zevke hitap edecek yiyecek imkânları mümkün. Füzyon mutfağını sevenler için birbirinden usta şeflerin, birbirinden ünlü restoranların hazırladığı vegan ramenden dondurmalı tacoya kadar birçok lezzete ulaşmak mümkün.

VIP Pass’i olan katılımcılar için ise açık büfe gibi açık masa olarak düzenlenen bir yemek festivali olarak nitelendirilebilecek Pop-Up restoran listesi var. Kaliforniya’nın üç tane en üst düzey restoranının festival için hazırladığı fiks-menüleriyle adeta başka bir şölen yaşanıyor.

Festival alanında yemek isteyenler için ise bir başka festival de Birleşik Devletler’den gelen ve festival için özel lezzetler hazırlayan ünlü şefler festival katılımcılarının beğenisine hazırladıkları lezzetleri sunuyorlar. Her gün iki ayrı şefin hazırladığı lezzetlerden tadabilmek için 225 dolar ödemek gerekiyor.

Yine festivale özel Amerika’nın en ünlü barlarının ve barmenlerinin yer aldığı barlar köşesinde festivale özel kokteyller, özel ev yapımı biralar ve daha birçok özel tat tatmak mümkün. Ancak ABD’de yasal alkol tüketim yaşının en az 21 olduğunu hatırlatmakta fayda var. Festival alanında alkol alırken yetkililer katılımcılardan geçerli bir kimlik kartını ibra etmelerini isteyebilirler.

Kaliforniya’nın sıcak iklimindeki bu festivalin olmazsa olmazlarından biri de elbette dondurma. Yüzlerce çeşit aromasıyla birbirinden lezzetli ve farklı dondurmalar da festival katılımcılarına sunulmuş durumda.

Festival alanında ani bastıran açlık için veya atıştırmalık için yüzden fazla yemek aracı veya yemek satış makinesi bulunmaktadır.