Senegal’in başkenti olan Dakar, Afrika kıtasının en batısında yer alır. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu sahil kenti 2,5 milyonluk nüfusuyla kıtanın en kalabalık kentlerinden biridir. Konukseverliğiyle övünen Senegal’in en arkadaş canlısı kentlerinden biridir. Ancak küçük suç oranlarının nispeten yüksek olmasından dolayı dikkatli olmanızda fayda var.

Dakar aynı zamanda zıt köşelerin kesiştiği bir kent. Tozlu yollarında yürürken zarif giyimli kadınları ya da duaya diz çökmüş takım elbiseli erkekleri görebilirsiniz. Bir gezgin için keşfedilecek çok fazla şeyin bulunduğu kentin dans geceleriyle meşhur çok cazip bir eğlence anlayışı da var. Ayrıca merkezine doğru gittiğinizde göz alıcı pazarlarında kendinizi büyülenmiş gibi hissedebilirsiniz.

Dakar hava durumu

Genel anlamıyla kuru bir iklime sahip olan Dakar’ı ziyaret etmek için en uygun dönem ocak ve mayıs ayları arasıdır. Yağışın neredeyse hiç görülmediği bu dönemde sıcaklıklar 24 ve 30 dereceler arasında değişir. Kasım ve aralık ayları da ziyaret için uygun görünse de 32 derece sıcaklık ortalamasına sahip olduğu için pek cazip gelmeyebilir. Ancak bu aylarda da yağışların görülmediğini söyleyebiliriz. Dakar, turizm adına en kötü zamanlarını ağustos ve eylül aylarında yaşar çünkü bu aylarda şiddetli yağmurlar görülürken sıcaklıklar da bunaltıcı derecede yüksektir.

DAKAR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Dakar’da görülecek yerler

Lezzetli mutfağıyla ve hareketli alışveriş yaşamıyla dikkat çeken Dakar’da vakit geçirmekten keyif alacaksınız. 2010 yılında açılan Afrika Rönesans Anıtı, kıta halkının kölelikten kurtuluşunu simgeleyen nadide bir eserdir. Sömürge dönemlerini temsil eden mimari yapısıyla bilinen Goree Adası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Dakar’dan bineceğiniz feribotlar ile 15 dakikada adaya ulaşabilirsiniz. Dakar Büyük Camii ve Dakar Katedrali de kentin en önemli ibadet merkezlerindendir. 130’un üzerinde hayvanın barındığı Hann Park and Zoo’da, Senegal’e özgü çeşitli bitkileri de inceleyebilirsiniz.

Dakar gezi rehberi