Danimarka 5,5 milyon nüfuslu bir İskandinav ülkesidir. Başkenti Kopenhag olan ülkenin büyük bölümü Jylland(Yutland) yarımadasında yer alır. Danimarka’ya çok sayıda ada ve adacık bağlıdır. Bunlardan en büyükleri Zealand ve Funen’dir. Bir zamanlar Viking yağmacılarının yerleşkesi olan bu topraklar sonralarda önemli bir Kuzey Avrupa gücü haline gelmiştir. İlerici sosyal politikaları ve özgür yaşam standartlarıyla daima ilgiyle karşılanan Danimarka özellikle tabiat harikalarıyla öne çıkıyor. Ayrıca dünyanın en popüler oyuncaklarından biri olan ‘lego’nun doğduğu yer de Danimarka’dır.

Danimarka iki önemli müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan ilki her sene mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirilen SPOT Festival’dir. 1995 yılından bu yana gerçekleştirilen festival kapsamında sadece Danimarka’nın değil, İskandinav coğrafyasının yükselen yıldızları bir araya gelir. 1989 senesinden beri temmuz ayının ilk haftasında düzenlenen Aarhus Uluslararası Caz Festivali ise kentin meydanlarına ve açık hava alanlarına da taşan çok geniş kapsamlı bir caz festivalidir. Geleneksel Dixieland cazdan elektronik deneysel müziğe pek çok janrın yan yana geldiği festival Danimarkalı müzisyenleri keşfetmek için de eşsiz bir fırsat sunar.

Danimarka hava durumu

Danimarka İskandinavya’nın bir parçası olmasına rağmen dondurucu sıcaklıklara maruz kalmaz. Ocak ve şubat aylarında sıcaklıklar sıfırın altına düşse de -sıcak su akıntıları sayesinde- asla dayanılmaz değildir. Ülkenin kışları İskandinavya’nın geri kalanı kadar sert geçmese de kasım ve mart ayları arası ülkeyi ziyaret etmek için pek uygun değildir. Bu süre zarfında Danimarka’da sadece kar, soğuk rüzgârlar ve kapalı turizm ofisleri bulabilirsiniz. Bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman havanın ılıman olduğu nisan ve kasım ayları arasıdır. Temmuz ve ağustos ayları en turistik dönemdir ve aynı zamanda konaklama tesisi bulmakta zorlanacağınız bir sezon olabilir. Bu aylarda ortalama sıcaklık değeri 17 derecedir. Danimarka iklimi yıl boyunca yağışlı olduğu için kendinizi buna hazırlamalısınız. Özellikle yaz aylarında bir ayın yarısı yağışlı geçer. En sıcak dönem temmuz ayında yaşanmaktadır. Ortalama sıcaklıkların 20 ile 26 derecesinde seyrettiği bu dönem manzaranın da en açık şekilde görüldüğü zamandır. Ülkeyi ziyaret etmek için bir diğer ideal dönem ise eylül ayıdır. Özellikle sörfçülerin tercih ettiği bu zaman aralığı doğada bisiklet turlarının da en yoğun şekilde düzenlendiği aydır.

Danimarka’ya bağlı özerk yönetim Faroe Adaları ülkeye nazaran daha ılıman bir iklime sahiptir. Gulf Stream akıntılarının etkisinde olan bölgede kışlar Danimarka’ya nazaran daha sıcak geçer; fakat gökyüzü Danimarka’ya göre daha bulutlu ve hava rüzgârlıdır. Yazlar ise Danimarka’ya nazaran daha serin yaşanır.

Danimarka’da görülecek yerler

Danimarka muhteşem manzaralara sahip bir ülke olmasının yanı sıra ihtişamlı yapılarıyla da ünlüdür. 17. yüzyılda inşa edilen Frederiksborg Sarayı ve İsveç ile Danimarka sınırındaki ünlü Kronborg Kalesi bunlardan bazılarıdır. Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan Oresund Köprüsü de sunduğu panoramik manzaralar ile görülmeye değer yerlerdendir. Esasen gezilecek çok sayıda lokasyona sahip olan ülkede en ilgi çekici olanlardan biri de Legoland’dır. Burada dünyaca ünlü yapıların legodan yapılmış temsili maketlerini görebilirsiniz.

Danimarka gezi rehberi