Daytona Beach, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bir kenttir. Kentin Atlas Okyanusu’na kıyısı vardır. Nüfusu altmış binin üzerindedir. Halifax Nehri’nin üzerinde yer alan Daytona Beach kumsalları ile meşhurdur. Beyaz ve sert kumlara sahip sahilleri arabaların hız denemesi yapması için değerlendirilmektedir. Denizin çekildiği dönemler kumsalın uzunluğu 36.8 kilometre genişliği ise 150 metreye ulaşmaktadır. Hafif sanayinin bulunduğu şehir dinlenmek için tercih edilen tanınmış yerlerdendir. Motor sporları Daytona Beach’in öne çıkan etkinliklerindendir. Şehirde doğal parklar, müzeler gibi gezilecek birçok yerin bulunmasının yanı sıra plajlarında tatil yapıp dinlenmek mümkündür.

Şehirde birçok motor sporları etkinliği düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin başında NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) gelmektedir. Bir araba yarışı etkinliği olan NASCAR, Birleşik Devletler’in birçok eyaletinde ve Kanada’da düzenlenmektedir. Daytona International Speedway’de düzenlenen yarış şubat ayında takip edilebilir.

DAYTONA BEACH’E NE ZAMAN GİDİLİR?Daytona Beach Hava Durumu

Daytona Beach, Güney Atlantik bölgelerinde olduğu gibi nemli tropikal altı iklimi hâkimiyeti altındadır. Florida’nın birçok bölümünün tipik özelliği olarak Daytona Beach’te de sıcak-yağışlı ve serin-kuru olmak üzere iki sezon yaşanmaktadır. Mayıstan ekime kadar kuru; kasımdan nisana kadar da yağışlı sezondur. Daytona Beach’te yaz mevsiminde gün içi yüksek sıcaklıklar 26 ile 33 derece arasında seyrederken; geceleri 21 derece civarına düşmektedir. Bu dönemde kısa gök gürültülü yağışlar da görülebilmektedir. Daytona Beach’te yıllık yağış miktarının büyük bir kısmı bu dönemde düşmektedir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimleri geçişken özellikler taşımaktadır. Bu dönemlerde gün içi yüksek sıcaklıklar 21 ile 24 derece arasında seyrederken geceleri 10 ile 17 derecelere düşmektedir.

Daytona Beach’te kış mevsimi, Florida yarım adasındaki şehirlerin tipik özelliklerini göstermektedir. En soğuk dönem olan aralık ve şubat arasında gün içi en yüksek sıcaklıklar 18 ile 21 derece arasındadır. Geceleri ise 10 derece civarına düşer. Bu aylar boyunca birkaç gün gelen soğuk hava kütlesi, gün içi sıcaklığı 10, gece sıcaklığını ise 1 dereceye düşürmektedir. Florida’nın birçok bölgesinde olduğu gibi Daytona Beach’te de kışın sonu ve ilkbaharın başında hava çok kuru olabilmektedir. Şehre yapılmak istenen ziyaret, nispeten az yağışlı ve gün içi sıcaklıkların 20 derece üstünde seyrettiği mayıs ve ekim aylarında gerçekleştirilebilir.

Daytona Beach’te Görülecek Yerler

Sanat ve Bilim Müzesi, şehrin başlıca kültürel varlığıdır. ABD’nin güneydoğusundaki en iyi mobilya ve dekoratif objeleri bünyesinde barındırmaktadır. Müze, dünyanın en büyük Coca-Cola koleksiyonlarından birine sahiptir. Müzede süreli sergiler de düzenlenmektedir. Çok çeşitli sayıda koleksiyonun sergilendiği galerilerden meydana gelen Sanat ve Bilim Müzesi, 2008 yılında açılan çocuk bilim merkezini görmek üzere de ziyaret edilebilir.

Şehrin güneyinde bulunan Ponce de Leon Deniz Feneri, 1887 yılında inşa edilmiştir ve ilk kez aynı yıl 1 Kasım’da ışığı yanmıştır. Florida’nın en uzun deniz feneri olan Ponce de Leon’da bulunan müze de ziyaret edilebilir.

Gidilmeye en uygun aylar: [types field=”checkboxes-016cd3fc”][/types]

 

Daytona Beach Gezi Rehberi İçin: