“Işık demeti” anlamına gelen Diwali, Hinduizm’in en önde gelen festivallerinden biridir. Işıkların başrolde olduğu bu kutsal etkinlik; ışığın karanlığa, iyiliğin kötülüğe ve bilginin cahilliğe karşı zaferinin ruhani farkındalığına odaklanmaktadır. Kuzey yarımkürede her yıl sonbaharda kutlanan Diwali, kapılarda, pencerelerde, binaların çatılarında, tapınaklarda ve daha birçok yerde parlayan milyonlarca ışıkla kendi ruhani ritüel atmosferini oluşturmaktadır.

Diwali’yi kutlayanlar birtakım hazırlıklara girişirler. Tipik bir bayram kutlamasını hatırlatan bu hazırlıklarda insanlar evlerini temizler, yeniler ve dekore eder. Diwali’nin esas akşamında ise en iyi ve yeni kıyafetlerini giyinirler. Evlerin içi ve dışı lamba ve mumlarla kuşatılır, ailenin duacısı (puja) refah tanrıçası Lakshmi’ye dualar eder, havai fişek gösterisi yapılır. Şekerleme ikramlarının da yapıldığı adetler, aile üyelerinin ve yakın arkadaşların birbirine hediye vermesi ile devam eder.

İnsanların bir araya gelmesine, sosyalleşmesine, hediyeleşmesine ve kutsal bir ruh haline bürünmesine vesile olan Diwali’nin ritüelleri, Hindistan’da bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Diwali’nin ertesi günü Hindistan’ın bazı bölgelerinde Goverdhan Puja ile Diwali Padva çiftinin arasındaki ilişkiye adanmıştır. Bazı Hindu toplulukları son günü kardeşler arasındaki bağa ithaf etmiştir. Bazı Hindu ve Sih zanaatkârlar ise Vishwakarma Puja’ya dualar okuyup zanaatleriyle ile ilgili atölyeler düzenlemektedirler. Kutlama boyunca meşaleden havai fişeğe, ışık saçan her türlü şey Diwali’nin sembolik ışığı olmaktadır.

Diwali’nin hazırlıkları ve ritülleri genel olarak 4 ile 6 gün arasında sürmektedir. Diwali bazı topluluklar tarafından bu birkaç gün süren tüm şenlikleri ifade ederken; bazı topluluklar için tek bir günden meydana gelmektedir.

Bu yıl 7 Kasım 2018’e tarihlenen ve Çarşamba günü kutlanacak olan Diwali, zenginlik ve refah tanrıçası Lakshmi’nin evlerini ziyaret ettiğine inanan Hindular tarafından kutlanmayı beklemektedir.

Diwali’nin Tarihi

Tarihi antik çağlara dayanan, köklü bir geçmişe sahip olan Diwali, Hindu takviminde hasat zamanından sonraya denk gelen bir festival olarak kutlanmaya başlanmıştır. Kökleri daha eskiye dayanan ama 1. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanan Sanskritçe metinlerde bahsedilen Diwali;  11. yüzyılda gezgin ve tarihçi Al Biruni’nin Farsça anılarında da yer bulmuştur.

Diwali’nin Önemi

Hindular, Caynistler, Sihler ve Newar Budistleri tarafından kutlanan Diwali, hepsinde ortak olarak; ışığın karanlığa zaferini, cehaletin bilgiye üstünlüğünü, kötülüğün iyiliği yenmesini ve umutsuzluğa karşı umudu temel almaktadır. Tüm bu pozitif kavramlara vurgu yapan festival, Hindistan ve Nepal’de popüler yıllık tarihlerden biridir.

Hindistan ve Nepal’de evlerini temizleyerek, yeni kıyafetler giyerek ve hediyeler alarak hazırlanan halk, yılın en önemli alışveriş sezonlarından birini meydana getirmektedir. İnsanlar kendileri ve aileleri için kıyafetler, hediyelik eşyalar, ev eşyaları, mutfak aletleri, hatta araba ve altın takılar gibi pahalı şeylerin dahil olduğu alışveriş yaparlar. Gençlerin ve yaşlıların hep birlikte aydınlatmalar yaptıkları festivalde hikâye anlatıcılığı da önemli bir yere sahiptir. Ebeveynler ve yaşlılar çocuklara çok eski hikâyeler ile karanlık ve aydınlığın savaşından bahseden efsaneler anlatmaktadır.

Farklı bölgelerde farklı şekillerde kutlanabilen Diwali’de, ışık saçan her türlü kaynağın görsel cümbüşü geceyi ve karanlığı aydınlatarak muazzam bir görüntü ve atmosfer yaratmaktadır. İyiyi ve doğruyu bilmeyi, karanlığı dağıtmayı ve başkalarına merhameti hatırlatan Diwali’nin ışığı bir metafor niteliğindedir. Işık, bilginin önemi, kendini sorgulamayı, geliştirmeyi, doğru yolu bilmeyi ve aramayı hatırlatarak; insanların zihninde tüm bu pozitif kavramları canlandırmaktadır. Işıklar ve bu tarz iyi düşünceler ile birlikte Diwali samimi bir hisse sahiptir.

İnsanların içindeki ışıkla ruhundaki karanlığı aydınlatması metaforuna dayanan Diwali, bu anlamda insanlığın en önemli uğraşlarından birine vesile olmaktadır. Hindu inancının şahane bir ifadesi olan Diwali, aslında tüm insanlığın özündeki mücadeleye de işaret etmektedir.

Diwali Kutlamaları

Diwali, Hindistan’ın birçok bölgesinde beş gün süren bir festivaldir. Sonbaharın en karanlık gecesi aydınlatılır ve inanışa göre tanrılar; ışığını en çok beğendiği eve gider.

Festivalin birinci günü olan Dhanteras öncesi tüm temizlik ve dekorasyon hazırlıkları tamamlanır. Varlık ve refah tanrıçasının doğum günü olan bu günde, altın ve gümüş alışverişleri yapılır.

Naraka Chaturdasi ise ikinci gündür. Sabahın erken saatlerinde dini ritüeller ve şenlikler yapılır.

Lakshmi Puja ise festivalin üçüncü ve en önemli günüdür. Refah tanrıçası Lakshmi’nin dünyayı dolaştığına inanılan bu gecede yeni kıyafetler giyilir ve tanrıyı içeri davet etmek için pencere ve balkonlara ışıklar yerleştirilir.

Diwali’den sonra kutlanan Padwa eşler arasındaki bağ ve karşılıklın sevgiye ithaf edilmiştir. Padwa’nın ardından gelen Bhai Duj ise kardeşler arasındaki sevgi bağına adanmıştır ve festivalin son günüdür.