Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg ve Cape Town’dan sonra en büyük üçüncü kenti olan Durban’ın nüfusu 3 milyon civarındadır. Afrika’nın en işlek limanına sahip olan kent ilk olarak İngiliz yerleşimciler tarafından kurulmuştur. Sömürge dönemlerinde Hint işçilerin şeker tarlalarında çalıştırılmak üzere Durban’a getirilmesi, bu şehri Hindistan dışındaki en kalabalık Hint kenti haline getirmiştir. Hint Okyanusu kıyısında yer alan Durban önemli bir sanayi, turizm ve ticaret kenti olmasının yanında “Kongreler Kenti“ olarak da bilinir.

DURBAN'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Durban hava durumu

Subtropikal bir iklime sahip olan Durban yıl içinde 320 gün boyunca güneşli bir havaya sahip olduğu için her dönem ziyaret edilebilecek bir kenttir. Ancak haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan kış döneminde ılımanlaşan Durban, turistler tarafından en çok bu dönemde ziyaret edilir. Ortalama 24 derece sıcaklığın görüldüğü kış mevsiminde yağmur nadiren yağar. Düşük nem seviyesi de bu dönemi cazip kılan sebeplerden biridir. Temmuz ayında Durban Uluslararası Film Festivali düzenlenir. Uluslararası ve Güney Afrika’ya ait filmlerin gösterildiği bu festivali kaçırmak istemezsiniz.

Durban’da görülecek yerler

Dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan uShaka Marine World, Durban’ın simgelerinden biridir. Burada okyanus yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi köpekbalığı akvaryumu manzarası eşliğinde yemek bile yiyebilirsiniz. Rönesans mimarisine sahip belediye binasını, Durban Sanat Galerisi’ni, doldurulmuş hayvan koleksiyonuna sahip Doğa Bilimleri Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Durban gezi rehberi