Orta Avrupa ülkesi Almanya’nın kültür, sanat ve sanayi şehri olan Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin 5 şehrinden biridir ve eyaletin başkentidir. Uluslararası düzeyde iş ve finans merkezi olan şehirde moda sektörü de gelişmiştir. Kuzeyinde Ruhr Bölgesi, güneyinde Köln bulunmaktadır. Şehir, kuzey-güney doğrultusunda 1288 yılında Ren Nehri’nin iki yakasına kurulmuştur. Yaklaşık 600.000 nüfusu ile Almanya’nın en kalabalık 7. şehridir. Türklerin yaşadığı Alman şehirleri arasında yer alan Düsseldorf, muntazam şehir planlaması, biralarıyla ünlü barları, müzeleri, tiyatroları, parkları, gece hayatı, moda sektörü ile sosyal açıdan nefes alan, düzenin hâkim olduğu bir şehirdir.

Düsseldorf’un en büyük kültürel etkinliği Karneval, her yıl 11. ayın 11. gününde saat 11.11’de başlamaktadır. Festival, kostümlü sokak partileri, alkol ve yemekler, müzik, dans ile coşkuyla kutlanmaktadır.  Mayıs ayında kutlanan Japon Günleri ise farklı kültürlerin bir arada olmasının vurgulandığı bir festivaldir. Festival, müzik, dans, yemekler, spor etkinlikleri ve ilgi çekici sahne etkinlikleri ile kutlanmaktadır.

Düsseldorf Hava Durumu

Düsseldorf’ta nemli ılıman iklim tipi hâkimdir. Ren Nehri Bölgesi’nin geri kalanı gibi kış mevsimini ılık ve az bir kar yağışı görerek, yaz mevsimini ise gene ılık ve sıcak geçirmektedir. Yıllık olarak gün içi sıcaklık ortalaması yaklaşık 10,5 derecedir. Şehir her dönem yağış almaktadır. Yılda ortalama yaklaşık 800 milimetre yağış düşmektedir. Esen rüzgârın yönü çoğunlukla batıdır. Bu rüzgâr genelde geceleri ve kış aylarında esmektedir.

Şehrin sıcak sezonu ise mayıs sonu ve eylül başı arasıdır. En sıcak ay ağustostur.  En soğuk dönem ise kasım ayı sonu ile şubat sonu arasındadır. Soğuğun en yoğun yaşandığı ay ortalama 1 derece sıcaklık ile ocak ayıdır.  Yağışın en fazla görüldüğü ay temmuz, en az görüldüğü ay ise nisandır. Keyifli bir Düsseldorf ziyareti için havanın güneşli ve ılık olduğu aylar haziran, temmuz ve ağustos tercih edilebilir.

Düsseldorf’ta Görülecek Yerler

Media Harbour, modern ofis binalarının bulunduğu kentin şık bir bölgesidir. Gezip görülebilecek yerlerin birçoğu bu bölgede yer almaktadır. Burada bulunan Rhine Kulesi, şehri yüksek bir noktadan izlemek üzere ziyaret edilebilir. Kulenin tepesinde restoran da bulunmaktadır. İçinde 18. yüzyıla ait porselenlerin, resimlerin ve eşyaların bulunduğu Benrath Sarayı, ağaçları, yürüyüş yolu, çimenleri, havuzu ile muhteşem bir bahçeye sahiptir. Sarayda günümüzde Doğal Bilimler Müzesi ve Avrupa Bahçecilik/Peyzaj Sanatları Müzesi olarak hizmet veren iki müze bulunmaktadır.

Birçok etkinliğin ve konserin düzenlendiği, hayvan ve bitki çeşitliliğinin zengin olduğu Hofgarten, doğal güzelliğin tadını çıkartmak üzere gezilebilecek, Düssedrf’un ilk bahçesi sayılan bir parktır.  Barok tarzda, 1622-1629 yılları arasında inşa edilmiş St. Andreas Kilisesi ise şehrin en eski kiliselerindendir. Mimari açıdan hareketli bir yapı olan kilisede 1782 yılında yapılmış ve II. Dünya Savaşı ardından onarılıp günümüze kadar ulaşmış org da görülebilir.

Kral Bulvarı olarak da bilinen Königsallee Caddesi şehrin en popüler ve hareketli bölgelerindendir. Nehri içine alan ve ağaçların sıralandığı cadde, üzerindeki mağazalarda, restoranlarda ve kafelerde vakit geçirmek üzere ziyaret edilebilir.

 Düsseldorf Gezi Rehberi