Ekvador, resmi adıyla Ekvador Cumhuriyeti, Güney Amerika kıtasında bulunan, temsili demokrasi ile yönetilen bir ülkedir. Kuzeyde Kolombiya, güney ve doğuda Peru, batıda da Büyük Okyanus ile sınır komşusudur. Ünlü Galapagos Adaları da ülke sınırı dâhilindedir. 16.yüzyılda İspanyollar tarafından kolonileştirilen Ekvador, 1820’de bağımsızlığını kazanmıştır. İçinde birçok etnik yapıyı barındıran ülke, 15 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir; nüfusun büyük bir kısmını “Mestizo” denen Amerika yerlileri ile İspanyol ve Portekizlilerin karışımı sonucu ortaya çıkan melez grup oluşturur. Başkenti Quito olan Ekvador’da başta İspanyolca olmak üzere birden çok resmi dil vardır. EKVADOR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

EKVADOR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Ekvador hava durumu

Ekvador, karasal olarak çok geniş olmamasına karşın, çok çeşitli iklim kuşakları görülmektedir; bunun başlıca nedeni ülkede yükseltinin fazla olmasıdır. Dağlık bölgeler yıl boyunca ılıkken, sahil kısımları ve alçak alanlar nemli ve yağmur ormanları ile kaplıdır.

Ekvatora olan konumundan dolayı gündüz süresindeki varyasyon yıl boyunca çok azdır, Ekvador’da. Galapagos Adaları’nda ise ocak ve nisan ayları arasında ılık ve yağışlı bir hava hakimdir ve bu dönem şnorkelle dalmak için en ideal dönemdir. Yılın büyük bir kısmı Ekvador’a seyahat etmek için uygundur.

EKVADOR’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Ekvador’da görülecek yerler

Ekvador, çok çeşitli doğal yaşamı ve nispeten küçük olması ile çok kısa bir süre içinde birçok şeyi görüp, tecrübe edebileceğiniz bir ülkedir. Özellikle maceraperestler için, dağ bisikletinden kar kaplı yanardağlara tırmanmaya kadar birçok olanağı sunabilecek bir zenginliğe sahiptir. Ekvador’da gidilmesi gereken ilk yer olarak Galapagos Adaları söylenebilir; burada adayı gezebilir, denizaslanlarıyla yüzebilir ve ada tarihini öğrenebilirsiniz. Bunun dışında, Otavala’da Güney Amerika’nın en büyük pazarına gidebilir, Amazon ormanlarını keşfedebilirsiniz.

Ekvador gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK