İsrail’in en güney ucunda bulunan Eilat, birçoğu İsrailli olan turist yoğunluğuyla bilinir. Ülkenin Kızıldeniz’e açılan penceresi konumundaki kentin nüfusu 85 bin civarındadır. Negev Çölü tarafından ülkenin geri kalanından izole edilen Eilat, muhteşem manzaralara sahip bir tatil beldesi olmasının yanı sıra önemli bir de liman özelliği taşır. İsrail’in İbiza’sı veya Las Vegas’ı olarak bilinen kentte Akabe Körfezi’nin eşsiz manzaraları eşliğinde güzel bir tatil geçirmek hiç de fena bir fikir olmayacaktır.

ELİAT'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Eliat hava durumu

Eilat yıl boyunca ziyarete uygun bir iklime sahiptir. Ocak ayı haricindeki aylar kenti ziyaret etmek için en uygun şartlara sahip olur. Özellikle nisan ve ekim ayları arasında neredeyse hiç yağış görülmez. Bu aylarda sıcaklık ortalamaları ise 25-33 dereceleri arasında değişmektedir. En soğuk aylar ocak ve şubat iken en yağışlı aylar ise aralık ve şubat aylarıdır.

ELİAT'A NE ZAMAN GİDİLİR?

Eliat’da görülecek yerler

Eilat’ta turizm daha çok sahil kesimleri üzerinde gelişmiştir. Bundan dolayı çok sayıda güzel plaja sahiptir. Kentteki ana plaj kuzeyde yer alır ve birçok otel burada konumlanmıştır. Coral Beach olarak da bilinen güneydeki plaj ise son yıllarda mercan resiflerin ve deniz yaşamı kalitesindeki düşüşten dolayı İsrail Doğa Koruma Kurumu tarafından koruma altına alınmıştır. 30 kilometre uzunluğundaki Timna Vadisi’ne giderek harika doğal manzaralara tanık olabilirsiniz. Negev Çölü’nde deve ve 4×4 cip turlarına katılarak da farklı bir deneyime imza atabilirsiniz.

Eilat gezi rehberi