Dubai merkezli iki önemli havayolu şirketi olan Emirates ile flydubai, kurdukları geniş çaplı iş ortaklığıyla benzersiz seyahat seçenekleri sunuyorlar. Yönetimleri birbirlerinden bağımsız, iki ayı şirket olan Emirates ile flydubai operasyon büyütme ve büyümeyi hızlandırma gibi konularda birbirlerinin ağını kuvvetlendirecek.

Bu yenilikçi ve inovatif iş birliği, kod paylaşımının ötesine geçerek koordinasyon imkânı veren programlamayla birlikte, bütünleşik ağ ortaklığını içeriyor. Bu yeni ortaklık modeli flydubai müşterilerine Emirates’in bünyesinde bulunan, altı kıtaya yayılmış, dünya çapındaki uçuş noktalarından kusursuz şekilde yararlanma imkânı tanıyor. Emirates müşterileri de flydubai’nin kuvvetli bölgesel ağına erişim kazanma fırsatını sağlıyor.

Her iki havayolu, son teknolojinin kullanıldığı modern özellikeriyle ön plana çıkan ve bugünlerde en fazla uluslararası yolcu ağırlayan havalimanı konumundaki Dubai Uluslararası Havalimanı’nda kusursuz bir seyahat deneyimi sunmak amacıyla, kendi sistemlerini ve operasyonlarını yönettikleri merkezlerini geliştirecekler.

Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum ortaklık hakkında: “Emirates Grubu ve flydubai’nin ortaklığı Dubai Havacılık sektörü için heyecan verici ve önemli bir gelişme. Yıllar içinde hem bağımsız hem de başarılı bir şekilde büyüyen iki havayolu şirketinin bu ortaklığı uçsuz bucaksız bir değer ortaya çıkartacak. Her iki şirketin birbirini tamamlayıcı modeli sayesinde bu değer hem kendilerine hem müşterilere hem de Dubai’ye büyük yarar sağlayacak,” diye konuştu.

Emirates günümüzde geniş gövdeli 259 uçak kapasitesiyle 157 noktaya, sadece kargo amaçlı olarak da 16 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. flydubai ise 58 adet yeni nesil Boeing 737 uçağıyla 95 noktaya hizmet sunuyor. Birleştirilmiş ağın mevcut hâli ise 216 farklı turistik noktayı içeriyor.

Söz konusu ortaklık iki havayolu şirketinin ağ ve programlamalarını optimize edip şehirler arasında yeni bağlantılar yaratarak, müşteriler için daha iyi seçenekler yaratmayı amaçlıyor. Bu ortaklık sayesinde iki havayolu şirketi, aynı zamanda birbirlerini tamamlayan ağları üzerinden, birbirlerini trafik açısından da destekleyebilecek. Birleştirilmiş ağın 2022’ye kadar 380 uçak kombinasyonu ile 240 noktaya ulaşması bekleniyor.

Emirates ve flydubai ekipleri ayrıca ticari, ağ planlama, havalimanı operasyonları, müşteri deneyimi ve sadakat programı düzenlemesi gibi hizmetleri kapsayan bir dizi girişim üzerinde çalışmaktalar.

Önümüzdeki aylarda imkanları sunulmaya başlanacak olan ortaklığın ilk genişletilmiş düzenlemeleri ise 2017’nin son çeyreğinde başlayacak.