Endonezya, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında kalan ekvator çizgisinden geçer. Adalar ülkesi olarak bilinen Endonezya toplamda 17 bini aşkın adanın birleşiminden oluşur ve bu adaların yalnızca 6 bininde yaşam vardır. Nüfusu 255 milyon olan ülkenin başkenti ise Cakarta’dır. Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesidir. Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük tropikal ormanlarına ev sahipliği yapan ülkenin bu ormanları aynı şekilde hızlıca kesilmektedir.

Endonezya hava durumu

Endonezya bölgeden bölgeye değişen tropikal denizel iklime sahiptir. Mevsim ne olursa olsun şiddetli yağışların gözlendiği ülkede, sıcaklıklar yıl boyunca tekdüze bir hâl alsa da yağışlı dönemler hareket kabiliyetini ciddi derecede sekteye uğratıyor. Ülke yeterli altyapıya sahip olmadığı için çamurlu ve sularla kaplı yollar rahatsızlık verebilir. Bu nedenle ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem mayıs ve eylül ayları arasındaki kuru dönemdir. Yıllık sıcaklık ortalaması 27 derecedir. Turizmin zirve sezonu olan yaz aylarında özellikle Bali gibi turistik yerlerde yoğun kalabalıklara hazır olmalısınız.

Endonezya’ya ne zaman gidilir?

Kendini ‘Wonderful Indonesia’ olarak pazarlayan Endonezya, isminin hakkını gerçekten veriyor. Her ne kadar seyahatlerin ilk durağı başkent Cakarta olsa da, Endonezya’nın en popüler adası olan Bali en önemli turizm noktalarından biridir. Mavi ile yeşilin adeta dans ettiği bu ada hem harika manzaralarıyla hem de berrak sularıyla ünlüdür. Eğer Endonezya kültürünü yakından keşfetmek istiyorsanız Cakarta’da biraz daha fazla vakit geçirebilirsiniz. Yerel pazarların yanı sıra birçok festivale giderek halkla iç içe keyifli bir tatil geçirmek kulağa hiç de kötü gelmiyor.

Endonezya gezi rehberi