Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını 1991 yılında ilân eden Ermenistan, üç milyon civarında nüfusa sahip bir komşu ülkemizdir. Başkenti Erivan olan Ermenistan, 3000 yıllık Anadolu haritalarından kalan tek yerdir. Dünya üzerinde geniş bir diasporaya sahip olan bu ülke yaklaşık 1700 yıl önce dünyanın ilk Hristiyan devleti olmuştur. Antik mimari ve sanat örnekleriyle dolup taşan bu tarihi Anadolu ülkesi, ziyaretçilerine egzotik bir atmosfer sunmaktadır. Ayrıca köklü bir kültürel mirasa ve geleneğe sahip Ermenistan’da İngilizce’nin çok da yaygın kullanılan bir dil olmadığını belirtmekte fayda var. Hem Doğu hem de Batı etkisinin kültüründeki izleri görmenin mümkün olduğu Ermenistan’da Sovyetler Dönemi’nde de çokça etki altında kalmış olmasından dolayı çok kültürlü yapısıyla dikket çekmetedir. İnsanlarının hayli misafirperver olduğu ülkeözellikle aile geleneğinin güçlü olduğu bir toplum yapısına sahiptir.

ERMENİSTAN’A NE ZAMAN GİDİLİR?Ermenistan hava durumu

Karasal iklime sahip Ermenistan’da yazlar sıcak ve kuraktır. Ortalama sıcaklıklar ise 22 ile 36 dereceler arasında değişir. Eylül ve ekim ayları Ermenistan’ı ziyaret etmek için en ideal zamanlardır. Çoğu insana göre ülkedeki en güzel mevsim olan sonbaharda, yazın bunaltıcı sıcakları yerini yumuşak dağ esintilerine bırakır. Bu dönemde ortalama sıcaklıklar 14-21 dereceler arasında değişirken, yağışlar da henüz başlamamış olur. Eğer kayak turizmi planlıyorsanız ocak ve şubat aylarında uygun hava şartlarıyla sizi karşılayan Ermenistan’da çok sayıda kaliteli kayak merkezi de bulunuyor. Ocak ayı sıcaklık ortalaması -3 derecedir. Ermenistan’da yılın en çok yağış alan ayı ise kasımdır.

Her zaman için güneşli bir ülke olark tanımlanan Ermenistan’da dört mevsim de görülmektedir. Karasal ikliminden dolayı yaz mevsiminin fazlasıyla sıcak olabildiği ülkede hava sıcaklığının dönem dönem 40 dereceye kadar yükseldiği gözlemlenmektedir. Özellikle Ararat yaz sıcaklıklarının en çok hissedildiği kenttir. Bunun yanı sıra kış mevsiminin de çetin geçtiği söylenebilir. Genellikle sıcaklıkların 0 derecenin altına düştüğü Ermenistan’da kış aylarında Erivan’ın ortalama sıcaklığı eksi 5 derecedir. Ararat Vadisi’nde ise hava sıcaklığpı eksi 30 dereceye kadar düşmektedir. Bu açıdan vadi kış sporları meraklılarına çokça fırsat sunmaktadır. Yaz aylarında ani yağışların yaşanma ihtimalinin olduğu Ermenistan’ı bu mevsimde ziyaret edeceklere yanlarında yağmurluk ya da şemsiye taşımaları tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kış aylarında ziyaret etmeyi planlıyorsanız özellikle Ararat ve Arpi Gölü ve çevresinin hayli soğuk olduğu bilgisini aklınızdan çıkarmamanız tavsiye edilir.

Ermenistan’da görülecek yerler

3000 yıllık tarihi mirasını günümüze kadar taşıyabilen Ermenistan’da çok sayıda gezi rotası bulacaksınız. Mutlaka görmeniz gereken yapıların başında manastırlar geliyor. Hristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olması sebebiyle burada birçok manastır inşa edilmiş: Khor Virap, Noravank, Haghartsin, Gueghard. Başkent Erivan’da gezebileceğiniz lokasyonlar arasında ise Gökmescit, Cumhuriyet Meydanı ve Ermenistan Tarih Müzesi bulunuyor.

Ermenistan gezi rehberi için: