Faroe Adaları, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan 18 adet adadan oluşur. Adalar, siyasi olarak daha fazla bağımsızlık hedefleseler de Danimarka’ya bağlı kendi kendini yöneten adalar topluluğudur. Faroe Adaları’nda kendi dil ve kültürlerini yaşatan yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor. Adaların başkenti ise dünyanın en küçük başkentlerinden biri olan Torshavn’dır. İnkâr edilemez derecede güzel olan Faroe Adaları yeşil, engebeli ve rüzgârlı olarak tanımlanabilir.

FAROE ADALARI NE ZAMAN GİDİLİR?

Faroe Adaları hava durumu

Çok fazla kuzeyde yer alan Faroe Adaları tahmin edeceğiniz üzere oldukça soğuk ve rüzgârlıdır. Neyse ki, Gulf Stream sıcak su akıntısı kıyı bölgelerinde sıcaklığın artmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle kış ayları düşündüğünüzden daha ılık olabilir. Faroe Adaları’na seyahat etmek için en uygun dönem haziran ve eylül ayları arasıdır. Bu dönemde havalar turizme daha elverişli olurken aşırı yağışlar görülmez. Ortalama yaz sıcaklıkları ise 11-12 derecedir. Kültürel ve yerel etkinliklere meraklıysanız, muhtemelen adaları ziyaret etmek için en uygun dönem temmuz ayı olacaktır. Özellikle Ólavsøka Festivali bu dönemde coşkuyla kutlanan etkinliklerin başında gelir.

FAROE ADALARI NE ZAMAN GİDİLİR?

Faroe Adaları’nda görülecek yerler

Faroe Adaları’nda yapılacak birçok etkinlik bulabilirsiniz. Bunlar arasında en popüler olanı ise yürüyüştür. Tam anlamıyla bir yürüyüş cenneti olan bu topraklarda koyun sürüleri arasından geçerek harika dağ yürüyüşleri gerçekleştirebilirsiniz. Anı ölümsüzleştirmek isterseniz mükemmel manzaralar yakalama fırsatınız da var. Katılacağınız tekne turları da size huzurun kapılarını sonuna kadar aralayan aktivitelerden biri olabilir. Faroe Adaları’nın en ünlü gezi noktalarından biri de Vestmanna Kuş Kayalıkları’dır.

Faroe Adaları gezi rehberi

BİR CEVAP BIRAK