Dünyaca ünlü turizm merkezi Fas, Kuzeybatı Afrika’da yer alır. Hem Akdeniz’e hem de Büyük Okyanus’a kıyısı bulunan ülke,  harika sahilleriyle meşhurdur. Afrika kıtasında bulunmasına rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke unvanını taşıyan ülke krallık rejimiyle yönetilir. Eski bir Fransız sömürgesi olan Fas’ın başkenti Rabat, en turistik şehirleri ise Marakeş ve Kazablanka’dır. Fas’ta 33 milyondan fazla insan yaşamaktadır.

Fas’ta yerli kültüre özgü pek çokfestival düzenlenmekte ve bu dönemler turistik açıdan hayli ilgi çekici olmaktadır. Her mart ayının başında düzenlenen Uluslararası Nomadlar Festivali bunlardan birisidir. Dört gün süren bu çöl festivalinde Afrika, Avrupa ve Güney Amerika’dan gelen gruplar canlı performanslar, tiyatro gösterileri, hikâye anlatıları ve konserler düzenler. TANJazz Festivali ise her yılın mayıs ayında Tangier’de düzenlenen dünya standartlarında bir caz festivalidir. Japonya’dan Amerika’ya uzanan katılımcıların yer aldığı festivalde pek çok konser düzenlenir. Yine mayıs ayında düzenlenen bir diğer önemli festivalleri Gül Festivali ise Dadées Vadisi üzerinde inşa edilen devasa kumdan heykelleriyle meşhurdur. Amacı Fas’ın meşhur gül suyu endüstrisini dünyaya göstermek olan festivalde sokaklar geleneksel dansçılar ve müzikle dolup taşar.

Fas hava durumu

Her mevsimde gezilecek yerlere sahip olan Fas’a gitmek için en uygun zaman biraz da seyahat programınıza bağlıdır. Eğer tatilinizdeki önceliğiniz Marakeş’i gezmek ise nisan-mayıs ve eylül-kasım ayları isabetli olacaktır. Bu aylarda daha az turiste sahip olan ülkede iklim ise ılımandır. Ancak ülkenin en ikonik kültürel festivalleri yaz aylarında gerçekleşir. Değişken bir iklime sahip olan ülkede en yüksek sıcaklık 35 derece iken en düşük sıcaklık ise 5 derecedir. Sahil kesimi kasımdan mart ayına kadar yağışlı geçeceği için bu dönemi direkt eleyebilirsiniz. Sahil bölgelerinde havanın yıl boyunca sıcak olduğunu da söyleyebiliriz.

Bölgeden bölgeye farklılık gösteren Fas’ın iklimi genel olarak tropikal iklim etkisi altındadır. Doğu kıyılarında Akdeniz iklimi etkisi de sezilir. Güneydoğu bölgesinde ise alize rüzgârlarının etkisi hissedilmektedir. Bu bölgelerde hava daha kurudur ve karasal iklim özelliği göstermektedir. Özellikle aralık ve ocak aylarında geceler soğuk geçer. Ülkeyi yaz mevsiminde ziyaret etmeyi arzulayan hem kadın hem erkek turistlerin ülke kültürüne saygılı olmaları ve giyim kuşam konusunda hassas davranmaları tavsiye edilmektedir.

Fas’ta görülecek yerler

Afrika’nın en kendine özgü ülkesi olan Fas’ta ziyaretiniz sırasında gezilecek çok sayıda destinasyon bulabilirsiniz. Hareketli pazaryerleri ve çarşılar, beyaza bürünmüş sahil kasabaları ve Sahra’nın keşfedilmeyi bekleyen köşe bucakları… Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi hamamları, camileri ve medreselerini de gezebilirsiniz. Ziyaretçilerine oryantal bir atmosfer sunan Fas’ta alışverişin de ayrı bir keyfi vardır. Baharatlar, deriden yapılmış ürünler, halılar turistlerin en çok rağbet ettiği ürünlerdendir. Pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

Fas gezi rehberi