Güney Amerika’nın kahve ve zümrüt ülkesi olarak bilinen Kolombiya birbirinden renkli festivallere ev sahipliği yapması ile de gönüllere taht kuruyor. Tarihin en eski medeniyetlerine de vatan olan Kolombiya’da Ağustos’un neşesi haline gelen Medellin kentindeki Çiçek Festivali aynı zamanda şehrin en önemli etkinliklerinden biri olarak bilinir. Yolunuz festival süresince Kolombiya’dan geçiyorsa bu fırsatı mutlaka değerlendirin. Çiçek ve kahve kokuları sizi festivalin göbeğine götürecektir. 10 – 14 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalin ayrıntılarına geçelim.

Medellin Çiçek Festivali’nin Tarihteki Yeri

İlk olarak Mayıs 1957 senesinde kutlanmaya başlanan çiçek festivali 5 gün sürmüştü. Metropolitan Katedrali‘nde çiçeklerin sergilenmesiyle devam eden ve büyük beğeni toplayan bu festival zaman geçtikçe daha popüler bir hale geldi. Yıldan yıla da renkli sahnelere ev sahipliği yaptı. Festivalde bir etkinlik olan çiçek geçidi yöre halkı tarafından, kölelerin tıpkı çiçek gibi insanları yüksek tepelere çıkardığı köleliğin sonu olarak bağdaştırılır. İlk başladığı yıllarda mayıs aylarına denk gelen bu renkli ve güzel kokulu festival daha sonra Antioquia’nın bağımsızlığına denk düşmesi amacı ile 1958 yılından itibaren ağustosta kutlanacak şekilde değiştirildi.

Medellin Çiçek Festivali’nde Neler Var

Yıllar boyunca kapsamı genişleyen bu festival uluslararası bir üne sahip durumda. Festivalde yarışmalar, rekor denemeleri, klasik otomobil geçit törenleri, çiçek sergileri, uluslararası yarışmalar gibi pek çok aktiviteyi bulabilirsiniz. Birçok yarışmanın olduğu ve dolayısıyla ödüllerin de havada uçuştuğu bu ilginç festivalde konserler eşliğinde keyifli zaman geçirebiliyorsunuz. Birbirinden etkileyici görüntülere ev sahipliği yapan festivalin en ilginç enstantaneleri arasında çiçeklerden yapılan üç boyutlu eserler ve 500’den fazla köylünün, ağırlıkları 120 kiloya ulaşan çiçek kasalarıyla uzun yollar yürümesi bulunuyor. Mayıs ayından ağustos ayına alınmasının sebebinin Kolombiya ve Güney Amerika ülkelerinin bağımsızlık serüvenindeki önemli dönemeçlerden olan Boyaca Savaşı‘nı da anmak olduğu festival size unutulmaz bir tatil deneyimini de beraberinde sunuyor.

Kolombiya Medellin Çiçek Festivali Konaklama Alternatifleri

Medellin kentinde yıllardır gelenek halini alan bu festival her sene ağustos ayında şehre ciddi bir turist popülasyonu da sağlıyor. Festival için kente gelen yarım milyondan fazla kişinin ekonomiye de katkısı yadsınamayacak kadar büyük. Nüfus hayli yoğun olunca konaklama alternatifleri de uzun zaman önceden rezerve ediliyor. Medellin Çiçek Festivali’ne gitmeyi kafaya koyduysanız tarihlerinizi netleştirdikten sonra otel arayışına girmenizde fayda var. Medellin’de gidebileceğiniz otellerden bazılarını inceleyebilirsiniz.

Hotel Dann Carlton Medellin: Cra 43A #7-50, Medellin Antioquia/Kolombiya Telefon: +57 4 4445151

Hotel Ibis Medellin: Cl. 20 #44-16, Medellin, Antioquia/Kolombiya

Telefon: +57 4 4441554

Hotel Suite Comfort: Circular 5 #66B-24, Medellin, Antioquia/Kolombiya

Telefon: +57 4 4440151

Kolombiya Medellin Festivali’ne Nasıl Gidilir

Medellin kentinde gerçekleştirilen Çiçek Festivali’ne gitmek için en rahat ulaşım uçak olacaktır. Direkt olarak uçuş bulunmayan kente gitmek için öncelikle İstanbul’dan Bogota’ya uçmanız gerekiyor. Daha sonra tek aktarmayla Medellin’e devam edebilir ya da Bogota’dan şehirlerarası otobüslerle yaklaşık 12 saatte And Dağları’nı geçerek Medellin’e ulaşabilirsiniz. Yani Bogota’ya ulaştıktan sonra her şey kolay. Hatta iki şehir arasında yerel havayollarının ucuz uçuşlarını da tercih edebilirsiniz.

Kolombiya Medellin Festivali’nde Yeme – İçme

Arada bulunan mesafeden olsa gerek Medellin hakkında çok fazla fikriniz olmayabilir. Öncelikle tropikal iklim kuşağında bulunması sebebi ile her an yağmur yağmasının bir sürpriz olmadığını hatırlatmakta fayda var. Hava ısısı genellikle 22 ile 28 dereceleri arasında değişiyor. Kültürüne has lezzetleri de bulunan Medellin sizi lezzetleri açısından da iddialı bir şekilde karşılayabilir. Gittiğinizde özellikle arepa yemelisiniz. Mısır unuyla yapılan bu ekmeğin arasına peynir, tereyağı, domatesli tavukla servis edilen bu lezzet şöleni tatmaya değer. Lüks yerler yerine bu tada sokak restoranlarında bir şans vermelisiniz. Ayrıca kırmızı biber ve baharatla hazırlanan chorizo da rağbet gören fast food tatların başında geliyor. Medellin kentinde özellikle bandeja paisa oldukça ünlü bir tat. Ajiaco adlı çorba da çok sık rastlayabileceğiniz Kolombiya tatları arasında yerini koruyor.

Hem midenizi hem de görsel şölen sayesinde ruhunuzu doyurabileceğiniz güzel bir festival olması dileğiyle.