Fas’taki imparatorluk şehirlerinden sadece biri olan Fes, dünyanın en eski üniversitesi olan Qarawiyyin Üniversitesi’nin burada bulunmasıyla ünlüdür. Arap dünyasının en iyi korunmuş eski şehirlerinden biri olan Fes’in 1 milyonu aşkın nüfusu vardır. UNESCO Dünya Mirasları’ndan biri olan kent kültürel turizmin en büyüleyici rotalarından birini oluşturuyor.

FES'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Fes hava durumu

Ekim ve nisan ayları arasında kalan ılıman dönem kenti ziyaret etmek için en uygun zamandır. Turistler açısından popüler olan bu aylarda hava sıcaklığı nadiren 30 dereceyi bulurken geceleri sıcaklıklar 15 derece civarındadır. Kasım ve nisan ayları arasındaki yağışlı dönemi de kapsayan bu zaman diliminde Fes’e gelmeyi düşünüyorsanız yağmuru biraz sevmeniz gerekiyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklığı 35 derece civarında olan kenti daha ılıman havalarda ziyaret etmenizi öneririz. Düşük yağış oranları ve dengeli sıcaklık ortalamasıyla mayıs ayı da seyahat için iyi bir alternatif olabilir.

FES'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Fes’te görülecek yerler

Fes’i yürüyerek dolaşmak size çok şey öğretecektir. Medina olarak bilinen eski şehir bölümünde yapacağınız kısa bir tur sayesinde geleneksel pazarları keşfedebilirsiniz. Kurutulmuş meyvelerin, deri eşyaların, seramik hediyeliklerin ve sokak satıcılarının bulunduğu çarşılarda kocaman bir kültüre yolculuk yapacaksınız. Merenid mezarlarını, Yahudi mahallesi Mellah’ı, 16. yüzyıldan kalma Borj Nord Kalesi’ni, eski şehir Fes el Bali’yi, 700 yıllık bir yapı olan Medersa el-Attarine’yi mutlaka görmelisiniz.

Fes gezi rehberi