Kosova Mutfağı’nın önemli yemeklerinden olan ve yaklaşık 4 saatte servise hazırlanan Fliya’nın pişirilip dağıtılacağı FliyaFest; 21 Mayıs’ta yöresel oyunlar, canlı müzik ve çeşitli eğlencelerin eşliğinde, İstanbul’daki Göktürk Bayrampaşa Mesire Alanı’nda gerçekleştirilecek.

Kosovalılar, hazırlanması oldukça zahmetli olan ve yaklaşık dört saatte servise ancak hazır hâle gelen yöresel yemekleri Fliya’yı, geçmişte yaşadıkları zor günlerin bir simgesi olarak görüyorlar. FliyaFest de bu bağlamda, Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından her yıl sevgi, dostluk ve beraberlik tohumlarının serpildiği, bahar aylarının ilk günlerinde düzenleniyor. Fliya’nın pişirilmesinde kullanılacak odunlar bir törenle, temsili Kosova Köprüsü üzerinden festival alanına eşek sırtında getiriliyor. Kosovalı kadınların sırayla tek tek katlarını döktükleri Fliya hamurunun Kosovalı erkekler tarafından hazırlanan ateşin üzerinde pişirilmesi yaklaşık 4 saat sürüyor.

Fliya nedir ve nasıl yapılır?

İçine konulan malzeme miktarı oldukça az olmasına rağmen pişirilmesi çok zahmetli olan Fliya, alışılmış pişirme tekniği olan alttan yanan bir ateşle değil, pişirildiği tepsinin üzerine kapatılan bir sac kaynağından gelen ateşle pişiriliyor. Bu sac, orta büyüklükte bir çanak antenin boyutlarında olan, demirden bir pişirme malzemesi olarak kullanılıyor. Bizdeki gözleme yapılan saclara benzemekle birlikte; gözlemede olduğu gibi malzemeler üzerinde değil, altında pişiyor. Odun ateşinin üstünde ısıtılan sac, tepsinin üzerine konuluyor ve saç sıcaklığıyla birlikte alttaki hamuru pişiriyor. Öte yandan un, su ve tuz ile hazırlanan hamurun krep hamuru kıvamında, bir diğer deyişle boza gibi olması gerekiyor. Yaklaşık 4 saatte pişirilen ve ilk kalınlığının 2-3 katına ulaşan Fliya, balla birlikte servis ediliyor.

Afiyet olsun.