Frankfurt am Main, Türkçe anlamıyla “Main üzerindeki Frankfurt”, Main Nehri kıyısında Almanya’nın Hessen eyaletinin en büyük; Almanya’nınsa 5. en büyük şehridir. Orta Almanya’nın güneybatısında yer almaktadır. Frankfurt, en fazla Türk nüfusuna sahip Alman şehirlerindendir. Şehir Almanya’nın finans ve ticaret merkezi olmasının yanı sıra Avrupa’nın da önemli hizmet, fuar ve finans merkezlerindendir. Doğal güzelliklere ve kendi tarihine de sahip bir şehir olan Frankfurt’ta tarihi gotik yapılarla birlikte yükselen gökdelenler göze çarpmaktadır. Kültürel faaliyetlerin de oldukça sık görüldüğü şehirde yıl içinde birçok festival, konferans, sergi ve seminer düzenlenmektedir.

Alman gelenekleri ve trendlerinin bir arada olduğu, haziran ayının sonunda düzenlenen Opernpatz Fest’te yerel tatları öğrenmek, piyano konçertoları ve canlı müzik dinlemek üzere gidilebilecek renkli bir festivaldir. Ağustos ayında düzenlenen Museumsuferfest’te ise birçok kültür ve sanat etkinlikleri ve gösteriler düzenlenmektedir. Konserler, havai fişek gösterileri gibi etkinliklerin yanı sıra festival alanı güneşlenmek, bisiklete binerek güzel vakit geçirmek üzere de alanlara sahiptir.

Frankfurt Hava Durumu

Frankfurt’ta sıcak ve ılıman iklim tipi görülmektedir. Almanya’nın diğer şehirlerine nazaran daha yüksek nem oranları ölçülmüştür. Yaz ayları güneşli ve ılık geçmektedir. Şehirde yıllık olarak sık sık yağış görülmektedir. Yaz aylarında da yağışa rastlamak mümkündür. Frankfurt’ta ölçülen yıllık ortalama sıcaklık yaklaşık 10 derecedir. Yıllık ölçülen en yüksek ortalama sıcaklık 14 derece civarıyken; en düşük 6 derece civarıdır.

Yağışın en sık görüldüğü ay temmuz ayıdır. Temmuz ayında şehre ortalama 64 milimetre civarı yağış düşmektedir. 40 milimetre civarı ile yağışın en az görüldüğü ay ise şubat ayıdır. Şehirde yazın sıcaklıkların en fazla 27 dereceyi gördüğü kaydedilmiştir. Kış aylarında ise hava durumu soğuktur ve sıcaklıklar genelde 0’ın altına düşer. Bu yüzden şehri gezmek üzere tercih edilebilecek dönemler mart ve mayıs ayları arası ve eylül ekim dönemidir. Sıcaklıkların 20 derece üzerinde seyretmesinden dolayı bu dönemler uygun olarak değerlendirilebilir.

Frankfurt’ta Görülecek Yerler

Bünyesinde barındırdığı eğlence mekânları ve belediye binasıyla tarihi meydan Römerberg Meydanı Ortaçağ atmosferini deneyimlemek üzere görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. Meydan festivallerin bir numaralı adresidir. 9. yüzyılda inşa edilen Dom Katedrali şehrin en görkemli yapılarındandır. Roma Katolik Gotik tarzında mimari yapıya sahip olan katedralin kulesi 95 m’dir.

Ünlü yazar ve politikacı Johann Wolfgang von Goethe’nin yaşadığı ev, yazarın hayatıyla ilgili ipuçlarını izlemek, hayatı hakkında bilgi edinmek için ziyaret edilebilir. 58 katlı Main Tower’ın en üst katı ise şehrin manzarasını izlemek üzere ziyaret edilebilir. Frankfurt’un panoramik şehir manzarası ve gün batımı bu kuleden izlemek için oldukça uygundur.  Demokrasinin sembolü olarak kabul edilen St. Paul Kilisesi’nin yapımına 1789 yılında başlanmıştır ve yapımı 40 yıl sonra tamamlanmıştır. Demokrasinin sembolü olarak kabul edilmesinin sebebi, 1848 ve 1949 yılları arasına Alman Ulusal Meclisi’nin bu kiliseyi kullanmasıdır. Kilise şehrin önemli sembolik yapılarından olmasından dolayı görülmeye değer bir yapıdır.

Frankfurt Gezi Rehberi