Batı Avrupa’da yer alan Fransa, dünyanın en popüler turistik ülkeleri sıralamasında başı çekmektedir. Avrupa dışında da birçok toprağa sahip olan ülkenin nüfusu 66,5 milyon iken başkenti Paris’tir. Batısında uzun bir Atlantik Okyanusu kıyı şeridine sahip olan ülkenin kuzeyinde Manş Denizi, güneyinde ise Akdeniz bulunur.

Fransa, geçmişte dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından biri olmuştur. Bu sayede, Avrupa’da bulunan anakara dışında denizaşırı topraklara da sahiptir. Karayipler’deki Martinique ve Guadeloupe, Güney Amerika’daki Fransız Guyanası ve Madagaskar kıyılarındaki Reunion ve Mayotte bunlardan bazılarıdır. Avrupa’daki en değerli hazineleri içeren birçok kente sahip olan Fransa’da yüzlerce turistik cazibe merkezi bulunuyor. Fransız Rivierası, Atlantik plajları, Fransız Alpleri’nde kış sporu yapabileceğiniz tatil köyleri, Loire Vadisi ve tabii ki Paris… Paris, ülkenin en çok turist çeken şehridir. Bunda şehrin Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Disneyland gibi gezilecek, görülecek yerlere ev sahipliği yapmasının da payı büyüktür.

Fransa hava durumu

Fransa’da güneydeki Akdeniz iklimi ile kuzeydeki Alp ikliminin karışımına sahip bir iklim gözlenir. Bu da ülkenin farklı yerlerinde farklı türde iklimlerin etkili olmasına neden olmuştur. Loire ve Bask bölgelerinde Atlantik etkisinden dolayı ılıman yaz ve kış ayları görülür. Ortalama yaz sıcaklık değerleri 13-24 derece arasında değişir. Orta ve Doğu Fransa’da ise ekstrem bir iklim görülür. Çok soğuk kışlar ve oldukça sıcak yazlar gözlenir.

Yağış, Fransa’da yıl boyunca etkilidir. Ancak en etkili olduğu aylar mayıs ve aralık aylarıdır. En az yağışın görüldüğü ay ise eylüldür. Genel kanıya göre Paskalya öncesinde Fransa’yı ziyaret etmek aşırı yağışlardan dolayı pek uygun değildir. Özellikle de Paris’e gitmeyi düşünüyorsanız bahar ayları en uygun zaman olacaktır.

FRANSA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Öte yandan bir bütün olarak bakarsak Fransa’nın tam anlamıyla tadını çıkarabilmek için en uygun dönem haziran ve eylül ayları arasıdır. Başta Côte d’Azur sahilleri olmak üzere temmuz ayının ikinci yarısı ve ağustos ayı boyunca plajlar oldukça kalabalıktır. Bununla birlikte hava sıcaklıkları ise bir nebze rahatsız edici olabilir. Dolayısıyla sıcak havalarda seyahat etmekten, uzun uzun yürüyüş yapmaktan keyif almıyorsanız söz konusu tarihlerden kaçınmakta fayda vardır. Ancak deniz, kum, güneş etrafında dönen bir keyif tatili arıyorsanız yaz ayları ülkenin güneyi oldukça idealdir. Bölge, her yıl bu aylarda benzer amaçlarla gelen binlerce turisti ağırlamaktadır. Tüm bu özellikleriyle Fransa, hem yaz turizmi hem de kış turizmi açısından farklı olanaklara sahip; farklı iklim tiplerini barındıran bir ülkedir.

Fransa’da görülecek yerler

Her yıl 80 milyondan fazla turist ağırlayan Fransa, bu popülerliğini birçok şeye borçludur. Bunlardan en önemlisi köklü bir kültüre sahip olmasıdır. Dünyayı etkisi altına alan birçok akımın anavatanı olan ülkede gezilecek görülecek binlerce nokta bulunur. Fransa denince akla Eyfel Kulesi ya da Mona Lisa’nın gülüşü gelebilir ancak bunların yanı sıra ülke, dört bir köşesinde sizi büyüleyecek tarihi yapılara, harika kafelere ve köylere sahiptir. Fransa’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi de Disneyland’dır. Aşıklar şehri Paris’te harika Fransız şaraplarını eşsiz Fransız müzikleri eşliğinde yudumlayabilir, büyük Paris bulvarlarında unutamayacağınız yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

FRANSA GEZİ REHBERİ