Galler, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biridir. Birçok tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan bu ülkede Birleşik Krallık’ın geri kalanına özgü yaşayan bir Kelt kültürü vardır. 3 milyon civarında bir nüfusa sahip Galler’in başkenti ise Cardiff şehridir. Galler’i en çekici kılan başlıca sebepler dağları, ulusal parklarının muhteşem sahilleri, tarih zenginliği, heybetli kaleleri ve harika manzaralarıdır. Büyük Britanya’nın dağlık batı yarımadasında bulunur. Londra’dan Galler’e ulaşmak yaklaşık iki saat sürüyor.

GALLER'E NE ZAMAN GİDİLİR?

Galler hava durumu

Genel olarak denizel bir iklime sahip olan Galler’de hava yıl boyunca ılımandır. Ne çok soğuk ne de çok sıcak havaların görüldüğü ülkede en kötü kış aylarında bile sıcaklık nadiren 4 derecenin altına düşer. Bununla birlikte yağış miktarı oldukça yüksek olup, kışın yüksek yaylalar karla kaplıdır. Galler’i ziyaret etmek için en uygun dönem, konaklama tesislerinin dolduğu ve çoğu turistik mekânın kalabalıklaştığı yaz aylarıdır. Temmuz ve ağustos aylarında ortalama sıcaklık 16 derece civarındadır. İlkbahar aylarında da ideal bir turizm merkezi haline gelen Galler’de bu dönemde havalar iyi, turistik yerler daha az kalabalıktır.

Galler’de görülecek yerler

Küçük bir ülke olan Galler’de keşfedilecek yerleri bulmanız o kadar da zor olmayacak. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi tapınak ve kaleleriyle ziyaretçilerini büyüleyen ülkede onlarca cazibe merkezi bulunuyor. Brecon Beacons Ulusal Parkı tırmanışçı ve yürüyüşçüler için adeta bir cennet denilebilir. Galler’in kuzey kıyılarında bulunan Conwy bölgesi ise büyüleyici kaleleri, Ortaçağ mimarisine sahip binaları ve çok sayıda alışveriş merkeziyle önemli bir turizm merkezidir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Galler’in plajları da ünlüdür. Bunlardan en gösterişlisi ise Pembrokshire Yarımadası’nda bulunan Pembrokeshire Sahili’dir. Burada muhteşem beyaz kumlu plajların yanı sıra tarihi kalıntılar, katedraller bulabilirsiniz. En ilgi çekici özelliği ise eski çiftlik evleri, çingene karavanları ve eski vagonlar gibi eşsiz konaklama seçeneklerine sahip olmasıdır.

Galler gezi rehberi 

BİR CEVAP BIRAK